ელადის ღვთისმეტყველმა ადგილობრივ ეკლესიებს უმე-ს დაცვისკენ მოუწოდა
ბერძენმა  მღვდელმა  და ღვთისმეტყველმა  ანასტასიოს გოცოპულოსმა  მჟკ-ს ბერძნულ საიტზე გამოქვეყნებულ სტატიაში „უკრაინის ავტოკეფალიამ“ მარცხი განიცადა“ მოუწოდა ადგილობრივ ეკლესიებს, რომ უმე-ს მილიონობით მორწმუნე დაიცვან.
მისი სიტყვებით, სახეთნოპოლიტიკის სტატისტიკის მიხედვით, რომ მეუ-ში მხოლოდ სამრევლოთა 12% გადავიდა (რაც თავისთავად გადაჭარბებულია) „უეჭველად ამტკიცებს, რომ ავტოკეფალიის მოთხოვნა უკრაინის ღვთის ხალხისგან (სამღვდელოება, ბერები და მორწმუნეები) კი არ მოდიოდა, არამედ სხვა ცენტრებისგან, რომლებიც სხვა მიზნებს ემსახურებოდნენ“.
„მოვუწოდებთ და ვთხოვთ მართლმადიდებელ ეკლესიათა ხელმძღვანელებს დაივიწყონ ეთნოფილიტიზმი და, მიუხედავად სიტუაციისა, ყველანაირად ეცადონ მხარი დაუჭირონ უკრაინის დევნილ კანონიკურ ეკლესიას და მის მილიონობით მორწმუნეს. შეუძლებელია, რომ ანგლიკანურმა ეკლესიამ პროტესტის  ხმა აღიმაღლოს, ხოლო მართლმადიდებელი ლიდერები ჩუმად იყვნენ“, - განაცხადა ღვთისმეტყველმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, პროტოპრესვიტერ ანასტასი გოცოპულოსის აზრით, უკრაინელმა ხალხმა მეუ არ მიიღო, პროექტმა მარცხი განიცადა.