მუკაჩევოს ეპარქია კომენტარს აკეთებს მისი იერარქების ფოტოზე რმე-ის კალენდარში
მიტროპოლიტი თეოდორე და ეპისკოპოსი ილარიონი. ფოტო: Facebook митрополита Феодора
2025 წლის 14 თებერვალს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მუკაჩევოს ეპარქიის საინფორმაციო დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა უმე-ის საეპისკოპოსო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქო კალენდარში შეტანის შესახებ.
განცხადება ფეისბუქ-გვერდზე მუკაჩევო-უჟგოროდის მიტროპოლიტმა ფეოდორმა გამოაქვეყნა.
"უმე-ის მუკაჩევოს ეპარქია ოფიციალურად აცხადებს, რომ ეპარქიის ეპისკოპოსებს არ მიუციათ თანხმობა აღნიშნულ პუბლიკაციაში მათი პერსონალური მონაცემების გამოქვეყნებაზე", - ნათქვამია დოკუმენტში.
ეპარქიამ აღნიშნა, რომ მსგავსი ქმედებები მიუღებელია, რადგან იწვევს დეზინფორმაციას, მანიპულირებას და სიტუაციის ხელოვნურ ესკალაციას.
„ასეთი პუბლიკაციები გამოიყენება ცრუ ინფორმაციის გასავრცელებლად, რომელსაც არავითარი კავშირი არ აქვს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რეალურ მდგომარეობასთან“, - ხაზგასმით აღნიშნა მუკაჩევოს ეპარქიაში.
განცხადებაში ასევე ნათქვამია, რომ ეპარქია მოქმედებს უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებებისა და 2022 წლის 27 მაისის წესდების შესაბამისად.
„ნებისმიერი სპეკულაცია ჩვენი ეპარქიის ან მთელი უმე-ის სხვა საეკლესიო სტრუქტურებზე დამოკიდებულების შესახებ უსაფუძვლოა და არ შეესაბამება რეალობას“, - ხაზგასმულია კომენტარში.
ეპარქიამ მოუწოდა სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებს დაეყრდნონ მხოლოდ უმე-ის ოფიციალური წყაროებით გავრცელებულ ოფიციალურ ინფორმაციას.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა, რომ მიტროპოლიტმა ვიქტორმა კომენტარი გააკეთა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქმედებებზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპარქიებთან დაკავშირებით.