რმე-ის პატრიარქი: რუსეთი იცავს კაცობრიობას დაშლისა და გლობალური ბოროტების გამარჯვებისგან
2025 წლის 15 თებერვალს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა ქრისტეს მაცხოვრის საკათედრო ტაძარში ქადაგების დროს განაცხადა, რომ რუსეთის ფედერაცია თამაშობს „შეკავების“ როლს, ხსნის კაცობრიობას ბოროტების გამარჯვებისგან. ლიტურგიისა და ქადაგების ვიდეო გადაცემას არხმა Спас აწარმოა.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა აღნიშნა, რომ ტაძარში ხალხის სიმრავლეა, „დღეს ჩვენი ეკლესია, როგორც ამბობენ, ძლიერდება“. ამავე დროს, მან გააფრთხილა, რომ „ამ აღმართს თანამედროვე მსოფლიოში ბევრი ძალა არ მიესალმება“.
პატრიარქი კირილი თვლის, რომ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას „არ აქვს იმედი, რომ გზა ყოველთვის იქნება მარტივი, მშვიდი და რაღაც გაგებით ძალიან სასიამოვნოც“. მან შეგვახსენა, რომ "წარსულში ბევრი რამ მოხდა და ყველაფერი შეიძლება მოხდეს მომავალშიც".
იერარქმა ახალგაზრდებს მიმართა, რომ „თუ ჩვენი საეკლესიო ცხოვრება გაძლიერდება, [...] მაშინ ჩვენი ქვეყანა, რომელიც უკვე ალტერნატიული ცივილიზაციური განვითარების გზაზე დგას, როგორც მე ვამბობ დასავლურ სამყაროსთან მიმართებაში, კიდევ უფრო გაძლიერდება და კიდევ უფრო მიმზიდველი მაგალითი იქნება მთელი მსოფლიოსთვის“.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის თქმით, რუსეთი „გარკვეული თვალსაზრისით, შეინარჩუნებს თავის, როგორც კატეხონის მისიას“.
ეს სიტყვა აპოკალიფსიდანაა - „შემაკავებელი“ (სავარაუდოდ, მქადაგებელს მხედველობაში ჰქონდა პავლე მოციქულის სიტყვები თესალონიკელთა მიმართ მეორე ეპისტოლედან: „რამეთუ უკანონობის საიდუმლო უკვე ამოქმედებულია; მხოლოდ ვერ შესრულდება, სანამ შემაკავებელს ძალა შესწევს“). ამ შემთხვევაში ჩვენი ქვეყანა იქნება შემაკავებელი. ”კაცობრიობის დაშლისგან, ბოროტების გამარჯვებისგან პლანეტის მასშტაბით”, - დარწმუნებულია პატრიარქი კირილი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2025 წლის დასაწყისისთვის უკრაინაში რუსეთის შემოჭრის გამო თითქმის 600 ქრისტიანული ეკლესია დაზიანდა და მთლიანად განადგურდა.