ჩერნივცის საკათედრო ტაძარში შეკრებილი უმე-ის მრევლის რაოდენობა დაასახელეს
2025 წლის 16 თებერვალს 4506 მრევლი მონაწილეობდა უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის რელიგიური საზოგადოების კრებაში, იტყობინება ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახური Telegram-არხზე.
ჩერნივცის საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე ზედიზედ 4 საათის განმავლობაში გაგრძელდა რეგისტრაცია რელიგიური საზოგადოების საერთო კრებაზე. საეკლესიო ლოცვისა და აკათისტის წაკითხვის შემდეგ პოჩაევის ღვთისმშობლის ხატის წინაშე, დაგეგმილი კენჭისყრა გაიმართა. „რელიგიური თემის 4506 წევრმა ხმა მისცა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში დარჩენას, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს ხელმძღვანელობით“, - წერს პრესსამსახური.
მათ ასევე ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ კენჭისყრის დროს „რომან გრიშჩუკის მიტინგზე უცნობმა პირებმა, ტაძრის ყალბი საზოგადოების სახელით, ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას“.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა, რომ ჩერნივცის უმე-ის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებამ დაადასტურა თავისი ერთგულება უმე-ის მიმართ.