მიტროპოლიტი ონოფრე. ფოტო: СПЖ
გერმანიაში სერბული ეკლესიის მონასტრის წინამძღვარმა, სქემა-არქიმანდრიტმა იუსტინმა მჟკ-ის გერმანიის ფილიალთან ინტერვიუში ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ აღიქვამს მსოფლიოში და უკრაინაში არსებულ ვითარებას.
მისი აზრით, მართლმადიდებლობაში პრობლემები ახლა იმიტომ ჩნდება, რომ ზოგიერთი იერარქი თავის გადაწყვეტილებებში და ქმედებებში ხელმძღვანელობს არა ქრისტეს, არამედ რაღაც მიწიერი მიზნებით.
რადგან, როგორც სქემა-არქიმანდრიტი ამბობს, „ადამიანები, ვინც ქრისტეს პირველ ადგილზე აყენებენ, აღტაცების ღირსნი არიან, განსაკუთრებით მაშინ, როცა ამისთვის იტანჯებიან“.
„ყველა მოწამემ ეს გააკეთა და უკრაინაც ახლა შობს მოწამეებს და მიტროპოლიტი ონუფრი არის ნათელი მაგალითი იმისა, თუ როგორ უნდა მოიქცეთ, როცა იხსენებთ ქრისტეს. „არსებითად, ეს არის მოწოდება მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა სხვა იერარქისადმი, მიბაძონ მის მაგალითს და შეეცადონ ყველაფერი ქრისტეს თვალთახედვით გაიგონ“, - განაცხადა მღვდელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სქემა-არქიმანდრიტ იუსტინეს აზრით, პატრიარქმა ბართლომეოსმა იცის, რომ მისმა ქმედებებმა უკრაინაში კარგი ნაყოფი არ გამოიღო.