დეკანოზი ვასილი კოვალჩუკი. ფოტო: «Дозор»
2025 წლის 6 მარტს, უუს-ის ოფიცრებმა ჩაატარეს ჩხრეკა უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინას ეპარქიის სტოროჟინეცის რაიონის დეკანოზის, ვასილი კოვალჩუკის სახლში, იუწყება ,,დაზორ’’ არხზე ,,პერში კაზაცკი’’.
ჩხრეკის შემდეგ მღვდელი ინფარქტის ნიშნებით საავადმყოფოში მოათავსეს. როგორც ჟურნალისტები წერენ, ჩხრეკის მიზეზი გახდა ის ფაქტი, რომ მამა ვასილის ერთ-ერთი ვაჟი ბოლო 18 წელია რუსეთის ფედერაციაში ცხოვრობს. ,,დაზორ’’-ის ცნობით, სამართალდამცავები მოვიდნენ მეუ-ს ოდიოზური სასულიერო პირის რომან გრიშჩუკის დენონსაციის საფუძველზე, რომელსაც სერიულად "გადაჰყავს" უმე-ის ეკლესიები ბუკოვინაში.
ასევე გავრცელებული ინფორმაციით, 6 მარტს დეკანოზი ვასილი კოვალჩუკი უნდა შეხვედროდა რუმინეთის სახელმწიფო მდივანს რელიგიურ საკითხებში ციპრიან ოლინიჩს, რათა განეხილათ ბუკოვინაში მიმდინარე ტაძრის ჩამორთმევები. როგორც მჟკ წერს, ბოლო თვეების განმავლობაში ბუკოვინას ტერიტორიაზე დაფიქსირდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის  ძალადობრივი დაკავების რამდენიმე შემთხვევა მეუ-ს წევრი აქტივისტების მიერ. უმე-ის მორწმუნეებმა არაერთხელ მიმართეს სამართალდამცავ ორგანოებს უკანონო ქმედებების შეწყვეტის მოთხოვნით, თუმცა ვითარება კვლავ დაძაბულია.
უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახურში ვითარებაზე კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ. მჟკ-ის სარედაქციო საბჭო მონიტორინგს უწევს მოვლენების განვითარებას და მკითხველს აცნობებს ახალი ინფორმაციის მიღებისთანავე.