კერკირის მიტროპოლიტი საბერძნეთში ღვთისმგმობი გამოფენის წინააღმდეგ გამოვიდა
2025 წლის 9 მარტს, მართლმადიდებლობის ზეიმის დღეს, საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის კერკირის მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა ისაუბრა საბერძნეთის ეროვნულ გალერეაში ღვთისმგმობელი გამოფენის წინააღმდეგ.
მსვლელობის შემდეგ სიტყვით გამოსვლისას მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წმინდა იოანე ოქროპირის თქმით, „ეკლესია, რომელიც ექვემდებარება ქარიშხლებს, არასოდეს განიცდის გემის ჩაძირვას“.
მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა გაიხსენა, რომ საუკუნეების განმავლობაში ბევრი ცდილობდა შეერყია ეკლესიის ავტორიტეტი - ადრეული ქრისტიანების დევნისგან და დამთავრებული რწმენის თანამედროვე თავდასხმებამდე. თუმცა, მისი თქმით, „ჯოჯოხეთის კარი ვერ გაიმარჯვებს მასზე“, რადგან ეკლესია დაფუძნებულია ქრისტეს მსხვერპლზე და გაძლიერებულია მოწამეთა სისხლით.
ეპისკოპოსმა მაშინ ყურადღება გაამახვილა სკანდალურ გამოფენაზე, რომელიც, მისი თქმით, საბერძნეთის ეროვნულ გალერეაში კულტურის სამინისტროს თანხმობით იმართება.
„ინტერნეტით შევიტყვე, რომ ამ პერიოდში ეროვნულ გალერეაში იმართებოდა გამოფენა, სადაც ღვთისმგმობელი სახით იყვნენ გამოსახულნი წმინდანები: უფალი ჩვენი იესო ქრისტე, წმინდა გიორგი, წმიდა ქრისტეფორე, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელი. უფრო მეტიც, ერთ-ერთი ექსპონატია ნაგვის კონტეინერში ჩაგდებული ეპისკოპოსის და მღვდლების სურათი“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
მან აღშფოთება გამოხატა იმის გამო, რომ სახელმწიფო სტრუქტურები უშვებს რწმენასა და სიწმინდეებზე ასეთ თავდასხმებს: „ეს არის კულტურის იდეა ჩვენს ქვეყანაში? ეს არის ღვთის ხატის პატივისცემა, რომელიც ცილისწამებულია, ნადგურდება და დამცირებულია? განა მართლმადიდებელმა ეკლესიამ არ ითამაშა მთავარი როლი ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში? ეს იყო რწმენა, რომელმაც შეინარჩუნა საბერძნეთის ხალხი მისი ისტორიის ყველაზე რთულ პერიოდებში."
მიტროპოლიტმა ხელისუფლების წარმომადგენლებს მოუწოდა, შეატყობინონ ამ ფაქტის შესახებ შესაბამის უწყებებს.
„ჩვენ არ მივიღებთ ამ შეურაცხყოფას, რადგან ჩვენი სამშობლო დაფუძნებულია წმინდა, უმანკო და უცვლელ სარწმუნოებაზე. ბერძენი და მართლმადიდებელი ქრისტიანი განუყოფელი ცნებებია. ეს გაიხსენონ მათ, ვისაც სურს ღმრთის ხატის დანგრევა და ადამიანის ღირსების დამცირება“.
დასასრულს, მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა ყველას მიულოცა დღესასწაული და ღვთის წყალობა უსურვა სასულიერო პირებს, ხალხს და ხელისუფლების წარმომადგენლებს.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ კერკირის მიტროპოლიტი ნექტარიოსი მხარს უჭერს კანონიკურ უმე-ს და მის უნეტარეს ონოფრეს.