კიევის საქალაქო საბჭო. ფოტო: ФБ Киевсовета
კიევის საქალაქო საბჭოს კულტურის, ტურიზმისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მუდმივი კომისიის ხელმძღვანელმა ვიქტორია მუხა ,,გლავკომთან’’ ინტერვიუში ჩიოდა, რომ უმე-ის კიევის თემებს არ სურთ მეუ-ში გადასვლა.
ჟურნალისტის კითხვაზე „როგორ ხორციელდება კანონი მოსკოვის ეკლესიის აკრძალვის შესახებ“, მუხამ უპასუხა, რომ კიევის კულტურის დეპარტამენტი მზად არის დაარეგისტრიროს ცვლილებები თემების წესდებაში ნებაყოფლობითი გადასვლის შემთხვევაში. მაგრამ, მისი თქმით, ასეთი გადასვლები უბრალოდ არ ხდება.
”სრულმასშტაბიანი შემოჭრიდან სამი წლის განმავლობაში, კიევში მხოლოდ ოთხმა რელიგიურმა თემმა შეცვალა კანონიკური კუთვნილება და გადავიდა უმე-დან (მს) მეუ-ში,” - ჩიოდა მუხა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ”ყველა ეს გადასვლა მოხდა ჯერ კიდევ 2023 წელს”. „დღეის მდგომარეობით, არ არსებობს ინფორმაცია თემების რაიმე ახალი გადასვლის შესახებ, რომელიც მოხდა 2024 წელს, კერძოდ, კანონის მიღების შემდეგ“, - განაცხადა ჩინოვნიკმა.
მისი თქმით, კიევში ამჟამად 1300 რელიგიური გაერთიანება და ორგანიზაცია მოქმედებს. აქედან 313 ეკუთვნის უმე-ს: 267 თემი, 14 მონასტერი და სამი უმაღლესი სასულიერო საგანმანათლებლო დაწესებულება. მეუ-ს აქვს 241 ორგანიზაცია, მათ შორის 192 თემი, 10 მონასტერი და სამი უმაღლესი სასულიერო საგანმანათლებლო დაწესებულება.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ კიევის საკრებულო განიხილავს 74 უმე-ის ეკლესიის დანგრევის პროექტს.