მჟკ 10 წლის გახდა. ფოტო: СПЖ
მაშინ, 10 წლის წინ, ვერავინ წარმოიდგენდა, რომ მჟკ გახდებოდა არა მხოლოდ კიდევ ერთი საეკლესიო ვებგვერდი უკრაინაში, არამედ საერთაშორისო მედია პროექტი, რომელიც აერთიანებს მართლმადიდებელ ქრისტიანებს მსოფლიოს მრავალი ქვეყნიდან.
სიტყვაში "კავშირი" არის ჩვენი მუშაობის მთავარი პრინციპი.
ჩვენ გამოყოფილი არ ვართ ჩვენი მკითხველისგან. ჩვენი ამოცანაა გავაძლიეროთ მართლმადიდებელი მორწმუნეების ხმა, რომლებიც ერთგულები არიან ტრადიციული და კონსერვატიული შეხედულებებისა, რომლებიც ეფუძნება სახარების სწავლებას, წმიდა ტრადიციას და მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონიკურ სამართალს. როგორც უკრაინაში, ასევე მთელ მსოფლიოში.
ისე მოხდა, რომ მეუ-ში უარყოფითად არიან განწყობილი ჩვენს მიმართ და რმე-ის ბევრ წარმომადგენელს არ მოვწონვართ. უკრაინის „პატრიოტები“ გვეძახიან „მოსკოვის აგენტებს“, ხოლო რუსეთის „პატრიოტები“ გვეძახიან „ნაცისტებს და ბანდერიტებს“. ამავდროულად, მჟკ არ არის არავის მიმართ მტრულად გამწყობილი რესურსი. თუ ვინმეს ვაკრიტიკებთ, ეს არ არის მხოლოდ კრიტიკის გულისთვის. ჩვენ უბრალოდ ვცდილობთ რჩევის მიცემას, როდესაც კონკრეტული ადამიანი (ან ადამიანთა ჯგუფი) გადაუხვევს გზას, რომელიც ქრისტემ ჩვენთვის აირჩია, გზას, რომელიც სამოთხეში მიგვიყვანს.
და მიუხედავად იმისა, რომ „ჩვენ ყველა მხრიდან გვავიწროებენ, ჩვენ არ ვართ შეზღუდული; დაბნეულები ვართ, მაგრამ არა სასოწარკვეთილნი; დევნილი, მაგრამ არა მიტოვებული; „დაგდებულნი ვართ, მაგრამ არ დავიღუპებით“ (2 კორ. 4:8-9). იმიტომ, რომ „...ამ მსახურებით, ჩვენდამი გამოვლენილი წყალობის მიხედვით, ჩვენ არ ვკარგავთ გულს“.
მჟკ და "პატრიოტები"
ეს ყველაფერი 10 წლის წინ დაიწყო. უკრაინის მართლმადიდებელ ქრისტიანთა კავშირი ევრომაიდანის დასრულებისთანავე უკრაინაში საეკლესიო-პოლიტიკური კრიზისის ფონზე შეიქმნა. ჩვენ დავიწყეთ მუშაობა იმ ვითარებაში, როდესაც ეკლესია „ცეცხლის ქვეშ იყო“ და საერო მედიამ მკვეთრად მტრული პოზიცია დაიკავა მის მიმართ. ჩვენ თვითონ გვჭირდებოდა მართლმადიდებლურ საზოგადოებაში აზრთა ლიდერების ჩამოყალიბება - ისინი, ვინც შეძლებდა მიმდინარე მოვლენების ობიექტურ შეფასებას და საზოგადოების ცნობიერების წარმართვას ჭეშმარიტების ძიებისკენ.
ამ დროს დაიწყო ეკლესიების პირველი ძალადობრივი მიტაცება: პტიჩი, კატერინოვკა და შემდგომ – სულ უფრო და უფრო ხშირად. ჩვენ არ შეგვეძლო ჩაგვეთვალა, რომ არაფერი ხდებოდა, რომ ეკლესიების ჩამორთმევა ჯერ უმე-კს და შემდეგ მეუ-ს მიერ იყო ერთჯერადად და არა სისტემატური. ჩვენ მხოლოდ სიმართლეს ვამბობდით იმაზე, რაც ხდებოდა.
მჟკ და ფანარი
არ შეგვეძლო გაჩუმება, როცა პატრიარქმა ბართლომეოსმა გადაწყვიტა უკრაინელი სქიზმატების ლეგალიზება, რომელთა პრობლემა იყო არა მხოლოდ კანონიკური ხელდასხმის არარსებობა, არამედ ძირითადი ადამიანური მორალი. მორწმუნეთა ცემა, ეკლესიების ძალადობრივი მიტაცება, მღვდლების შვილებთან ერთად ოჯახების ქუჩაში გაძევება - ამ ყველაფერს არავითარი კავშირი არ შეიძლება ჰქონდეს ქრისტიანობასა და სახარებასთან. ჩვენ პირდაპირ ვისაუბრეთ ამაზე (და ვაგრძელებთ ამაზე ლაპარაკს).
უკრაინაში კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ქმედებებში ჩვენ ვხედავთ არა მხოლოდ ეკლესიის კანონების დარღვევას, არამედ იმ პოზიციის ღალატზე, რომელიც ფანარს ორი ათეული წლის განმავლობაში ეჭირა უმე-ის მიმართ. ჩვენ გვჯეროდა და გვჯერა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა ფილარეტ დენისენკოს ანათემის მოხსნამ და ეპიფანე დუმენკოს კანონიკურ ეპისკოპოსად დასახელებით, დიდი შეცდომა დაუშვა. სასიხარულოა, რომ ასე ვფიქრობთ არა მხოლოდ ჩვენ, არამედ კიდევ 11 ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესია.
მჟკ და რუსული ეკლესია
ბუნებრივია, რუსეთის ფედერაციის უკრაინაში შეჭრა ჩვენთვის არ შეიძლება (და არ შეიძლება) იყოს გამართლებული ქმედება - ეს არის დანაშაული ღვთისა და ხალხის წინაშე. ომი ეწინააღმდეგება სახარების სულს, ის არ შეიძლება იყოს „ქრისტიანული“, „სწორი“ და მით უმეტეს, „წმინდა“. რადგან ომში ყოველთვის არის სიძულვილი, შურისძიების წყურვილი, ბრაზი და სიკვდილი. როგორც 1941-1945 წლების დიდი სამამულო ომის ერთ-ერთმა მონაწილემ, ნიკოლაი ნიკულინმა თქვა, "ომი არის სიბინძურე, სისხლი და ცრემლები". და ჩვენ სრულიად ვეთანხმებით მას. ჩვენ არ ვეთანხმებით ყველას, ვინც ცდილობს გაამართლოს სიკვდილი და ტანჯვა პატრიოტული, იდეოლოგიური და განსაკუთრებით ესქატოლოგიური არგუმენტებით. ჩვენ არ ვეთანხმებით ყველას, ვინც საუბრობს "პრევენციული დარტყმის აუცილებლობაზე", ან ვინც აცხადებს, რომ უკრაინაში დაღუპულ რუს ჯარისკაცებს ცოდვები მიეტევება.
მჟკ და უკრაინის ხელისუფლება
ჩვენ არ შეგვიძლია გავჩუმდეთ, როდესაც ვხედავთ უკრაინის ხელისუფლების ქმედებებს, რომლებიც მიმართულია ეკლესიისთვის ზიანის მიყენებაზე. როდესაც ხელისუფლებამ, პოროშენკოს წარმომადგენლობით, დააწესა „არმოვირის“ იდეოლოგია, ჩვენ წინააღმდეგი ვიყავით და ვაკრიტიკებდით. როდესაც მთავრობამ, რომელსაც ზელენსკი წარმოადგენდა, ფაქტობრივად ომი გამოუცხადა უმე-ს, ჩვენ გამოვცხადდით მის წინააღმდეგ და გავაკრიტიკეთ. და ეს არ არის მხოლოდ ხმამაღალი განცხადებები.
ჩვენი ჟურნალისტები თავიანთი პოზიციის გამო ძალიან დაზარალდნენ. მათ ძალიან მძიმე ბრალი წაუყენეს, რისთვისაც უკვე მრავალი თვე გაატარეს წინასწარ პატიმრობაში. და მათ კვლავ უვადო პატიმრობა ემუქრებათ.
მხოლოდ ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში მჟკ-ის ვებსაიტი უსაფრთხოების სამსახურებმა სამჯერ დაბლოკეს. და იმის გათვალისწინებით, თუ როგორ ექცევა ხელისუფლება ეკლესიის მიმართ, ჩვენ გვჯერა, რომ ეს ყველაფერი ჩვენი შრომის აღიარებაა.
რისთვის და ვისთვის ვმუშაობთ
ჩვენ არ ვცდილობთ ვასიამოვნოთ პოლიტიკოსები. არც კიევი, არც მოსკოვი, არც სტამბოლი და არც ვაშინგტონი.
საბოლოო ჭეშმარიტების შესახებ პრეტენზიის გარეშე, ჩვენ უბრალოდ გვინდა დავრჩეთ ადამიანებად, რომლებსაც შეუძლიათ, თავიანთი შესაძლებლობის ფარგლებში, აღუდგნენ ეკლესიის დაცვას. და რაც მთავარია, ვცდილობთ დავრწმუნდეთ, რომ ჩვენი ტექსტების შემდეგ მკითხველს ახსოვდეს, რომ მართლმადიდებლობა არ არის განხეთქილება, კონფლიქტი ან მტრობა. მართლმადიდებლობა სიყვარულია. მის გარეშე ჩვენ ვართ "რვალი მოჟღრიალე."
და ჩვენ გვინდა ცალკე აღვნიშნოთ, რომ მჟკ არ არის რაღაც ცალკეული. ეს არის ჩვენი ერთობლივი პროექტი ჩვენს მკითხველებთან. თქვენი ლოცვითი მხარდაჭერის, კომენტარებისა და გაზიარების გარეშე, ჩვენი ხმა არ იქნებოდა ასე ხმამაღალი მთელი ამ წლების განმავლობაში.
ჩვენი მასალების ყველა სტრიქონში არის თქვენი რწმენისა და ერთგულების ნაწილი მართლმადიდებლობისადმი. თქვენ გვაძლევთ ძალას, რომ გავაგრძელოთ ჩვენი მსახურება ყველაზე რთულ დროსაც კი. ჩვენ უსაზღვროდ მადლობელი ვართ ღმერთის თითოეული თქვენგანისთვის! გილოცავთ ყველას იუბილეს, ძვირფასო მართლმადიდებელო ოჯახო!
«კვლევები» წმინდა პეჩერის მამების შესახებ: რა არის ქრისტიანებისთვის წმინდანების мощები
პეჩერული წმინდანების წმინდა ნაწილების გახსნის კამპანიის გამო, აზრიანია დაფიქრდეთ, რას ნიშნავს ჩვენთვის წმინდა ნაწილები და შევიდეთ მართლმადიდებლური სწავლების არსში გარდაცვლილთა სხეულების შესახებ.