სირიის სამთავრობო ძალები. ფოტო: BBC
ევროპარლამენტის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის კომიტეტის წევრის, ბერძენი დეპუტატის ნიკოლას ფარანტურისის განცხადებით, სირიაში 7000-ზე მეტი ქრისტიანი და ალავიტი "სასტიკად მოკლეს", იუწყება greekcitytimes. ფარანტურისი დამასკოს ეწვია 8-9 მარტს, სადაც შეხვდა რელიგიურ ლიდერებს, მათ შორის ანტიოქიის პატრიარქს იოანე X-ს, ასევე დამასკოს ახალი რეჟიმის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს.
მისი ვიზიტი დაემთხვა თურქეთის მიერ მხარდაჭერილი ისლამისტური რეჟიმის ძალების მიერ ალავიტების და ქრისტიანების, მათ შორის მართლმადიდებელი ქრისტიანების სასტიკ ხოცვა-ჟლეტას. დაღუპულთა რიცხვი, წინასწარი მონაცემებით, 7000 ადამიანს აჭარბებს.
„სანდო მონაცემები მიუთითებს 7000 ქრისტიანისა და ალავიტის მოკვლაზე და უპრეცედენტო სისასტიკეზე მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ. „ქრისტიანული და სხვა საზოგადოებები, რომლებსაც აქვთ ათასი წლის ყოფა რეგიონში, გაქრობის საფრთხის წინაშეა“, - თქვა ფარანტურისმა ვიზიტის შემდეგ.
„ახალ ისლამურ რეჟიმს მიჰყავს სირია ისლამური სახელმწიფოსკენ და ამტკიცებს, რომ მას არ შეუძლია გააკონტროლოს გასამხედროებული ჯგუფები და მათთან დაკავშირებული ბანდები, რომლებიც თავს ესხმიან უდანაშაულო მშვიდობიან მოსახლეობას“, განაგრძო მან და დასძინა, რომ პატრიარქმა იოანე X-მა მოუწოდა „სისხლისღვრის შეჩერებისკენ, ხოლო ჩვენს პირად შეხვედრაზე მან მიუთითა საკვებისა და მედიკამენტების კატასტროფულ დეფიციტზე, რომელსაც ქრისტიანები აწყდებიან“.
ბოლო დღეების მკვლელობები სირიაში ყველაზე სასტიკი ძალადობაა დეკემბერში ასადის რეჟიმის დაცემის შემდეგ.
დროებითი პრეზიდენტი აჰმედ ალ-შარა, რომლის ისლამისტური დაჯგუფება ხელმძღვანელობდა შეტევას, რომელმაც ასადის დამხობა გამოიწვია, ცდილობდა დისტანცირება მოეხდინა ძალადობისაგან, შეშფოთებული საერთაშორისო მღელვარებით და პირობა დადო, რომ „მტკიცედ და ლმობიერად მიიყვანს მართლმსაჯულებას, ვინც მონაწილეობს მშვიდობიანი მოსახლეობის სისხლისღვრაში“.
„არავინ იქნება კანონზე მაღლა და ყველა, ვისი ხელები სირიელების სისხლით არის შეღებილი, ადრე თუ გვიან სამართლიანობის წინაშე აღმოჩნდება“, - თქვა მან.
დეპუტატმა ფარანტურისმა მოუწოდა საბერძნეთის მთავრობას და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მთავრობებს ახლავე იმოქმედონ: „არც საბერძნეთს და არც ევროკავშირს არ შეუძლიათ განაგრძონ ტოლერანტობა და შემოიფარგლონ საზეიმო ვიზიტებითა და სიამოვნებით ისლამურ რეჟიმთან ინვესტიციების და „ბიზნესის“ მიზნით, მაშინ როცა ათასობით მშვიდობიანი მოქალაქე ნადგურდება მისი ჩუმი თანხმობით, თუ არა მისი ხელმძღვანელობით. აქ და ახლა უნდა იქნას მიღებული ზომები, სანამ ძალიან გვიან არ არის“.