მიტროპოლიტი ვიქტორი ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სამრევლოში. ფოტო: Хмельницкая епархия
2025 წლის 14 მარტს ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მიტროპოლიტმა ვიქტორმა პირველშეწირულის  ლიტურგია ჩაატარა პრაღაში ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კარპატელ რუს წმინდანთა სახელობის სამრევლოში, ამის შესახებ იუწყება უმე-ს ხმელნიცკის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
მეუფესთან თანამსახურებდნენ ჩეხეთის სამრევლოს წინამძღვარი, დეკანოზი დიმიტრი კრივანიჩი, ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კლირიკოსები.
ღვთისმსახურებაზე ლოცულობდა უამრავი უკრაინელი, რომლებიც იძულებით გადასახლებულები არიან  ჩეხეთში რუსეთის შეჭრის გამო.
მსახურების დროს მიტროპოლიტმა ვიქტორმა წაიკითხა მუხლმოდრეკით ლოცვა უკრაინაში მშვიდობისთვის.
„ლიტურგიის შემდეგ მღვდელმთავარმა ქადაგებით მიმართა ყველა დამსწრეს და ისაუბრა დიდი მარხვის შესახებ, მან გულითადი სულიერი მხარდაჭერა გამოხატა ღვთისმსახურებაზე მლოცველ უკრაინელთა მიმართ, აგრეთვე  გადასცა მათ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლის, უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს ლოცვა-კურთხევა“, - ნათქვამია მიმართვაში.
ღვთისმსახურების დასრულების შემდეგ მიტროპოლიტი არაფორმალურ ვითარებაში ესაუბრა მართლმადიდებელ უკრაინელებს სულიერ და  ცხოვრებისეულ სხვა საჭირბოროტო საკითხებზე.
აღნიშნულია, რომ მიტროპოლიტი ვიქტორი ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელ ეკლესიაში ჩავიდა პრაღისა და ჩეხეთის მიწების არქიეპისკოპოს მიქაელის სამღვდელმთავრო ქიროტონიის 10 წლისთავის აღსანიშნავად. ვიზიტი დაიწყო 2025 წლის 13 მარტს, უნეტარესი მიტროპოლიტის ონოფრეს ლოცვა-კურთხევით და პრაღისა და ჩეხეთის მიწების არქიეპისკოპოს მიქაელის მოწვევით.
როგორც მჟკ წერდა, მანამდე დუმენკომ  ჩეხეთის დიპლომატებთან ერთად ისაუბრა უკრაინიდან მეუ-ს დევნილთა „მხარდაჭერის“ გზებზე. ხოლო უუს უფროსმა ვასილი მალიუკმა განაცხადა, რომ ევროკავშირმა თითქოს დააწესა რაღაც სანქციები უმე-ს წინააღმდეგ. ვასილი მალიუკის სიტყვებით, უმე-ს წინააღმდეგ „მუშაობის“ ინიციატორი არის ჩეხეთი.