კონსტანტინოპოლის იერარქმა თეთრ სახლში ტრამპს ჯვარი გადასცა
2025 წლის 24 მარტს თეთრ სახლში გაიმართა საბერძნეთის დამოუკიდებლობის დღის ყოველწლიური ზეიმი, რომლის დროსაც აშშ-ს მსოფლიო საპატრიარქოს მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ საზეიმოდ გადასცა წმინდა ჯვარი აშშ-ს პრეზიდენტს, წერს მჟკ-ს ამერიკის ფილიალი. იერარქმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა სახელმწიფოს მეთაურის განსაკუთრებული როლი ქრისტიანობის მხარდაჭერაში, განსაკუთრებით ახლო აღმოსავლეთში.
„ბატონო პრეზიდენტო, თქვენ ხართ ლიდერი მსოფლიოს თავისუფლებისა და მშვიდობის დამცველად ყველა ხალხში. თქვენი ხელმძღვანელობით განასახიერებთ ჩვენი ქრისტიანული რწმენის ღირებულებებს და სახარების სიყვარულს. „თქვენ მახსენებთ რომის იმპერატორ კონსტანტინე დიდს“, - თქვა არქიეპისკოპოსმა.
მან ასევე მადლობა გადაუხადა თეთრ სახლში რწმენის ოფისის შექმნისა და სტამბოლში პატრიარქ ბართლომეს სულიერი მისიის მხარდაჭერისთვის.
ჯვრის გადაცემის დროს მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ გაიხსენა იმპერატორ კონსტანტინეს ხილვის ისტორია: „ეს ჯვარი სწორედ ის სიმბოლოა, რომელმაც რომის დიდი იმპერატორი კონსტანტინე გამარჯვებამდე მიიყვანა, როგორც მას ქრისტემ ამცნო ხილვაში. მან თქვა: "En τούτω νίκα" - "ამით თქვენ დაიპყრობთ".
"ამ ჯვრით, მე ვლოცულობ, რომ მშვიდობა მოიტანოთ მსოფლიოში და ამერიკა დაუმარცხებელი გახადოთ", - ეს სიტყვები წარმოთქვა დაჯილდოების ცერემონიალზე.
ტრამპმა თქვა, რომ ეს მისთვის მოულოდნელი იყო, მაგრამ მადლიერებით მიიღო საჩუქარი და აღნიშნა, ნაჩუქარი ჯვრის მშვენიერება.