აშშ-ში გამოაქვეყნეს პროტესტანტ მილიონერ პასტორთა სია
მჟკ-ს ამერიკულმა საიტმა გამოაქვეყნა ყველაზე მდიდარ ტელემქადაგებელ-ევანგელისტთა სია, რომლებიც საუბრობდნენ პროტესტანტული კონცეპციის შესახებ სახელწოდებით „აყვავების სახარება“. აშშ-დან მჟკ-ს ჟურნალისტთა სიტყვებით, ამერიკულ ქრისტიანობაში უკვე დიდი ხანია დაფუძნდა ეგრეთ წოდებული „აყვავების სახარება“ - სწავლება, რომლის თანახმადაც ღმერთის სიყვარულის ნიშნად მიიჩნევა მატერიალური კეთილდღეობა. სწორედ ამ კონცეპციაზე აგებს თავის მოღვაწეობას ბევრი ტელემქადაგებელი და მეგაეკლესიათა პასტორი, რომლებმაც რელიგია მომგებიან ბიზნესად აქციეს.
ზოგიერთი მათგანი აშკარად მოუწოდებს მრევლს, რომ შესწირონ ფული და ამის ნაცვლად მათ ფინანსურ სასწაულებს პირდებიან. მაგალითად, ტელეევანგელისტმა მარკ მერდოკმა განაცხადა, რომ „თუ თქვენ შესწირავთ ათას დოლარს, ღმერთი საკრედიტო ბარათების ვალებისგან გიხსნით“.
ცოტა ხნის წინ აშშ-ში გამოქვეყნებული იყო ყველაზე მდიდარ პასტორთა სია, რომლებმაც იშოვეს მილიონები ფინანსური წარმატების იდეების ქადაგებით, რაც ღმერთის ნების გამომხატველია.
სიის თავში ქენეთ ქოუფლენდია, რომლის ქონება შეფასებულია 300 მილიონ დოლარად (ადრე, 2021 წელს, თანხა შეადგენდა 760 მილიონს). ის ცხოვრობს 18 000 ფუტის ფართობის სახლში, რომლის ფასია 7 მილიონი დოლარი. 2019 წელს ქოუფლენდმა შეიძინა საკუთარი თვთითმფრინავი მსახიობ ტაილერ პერისგან და ასეთი კომენტარი გააკეთა: „მან იმდენად დაბალი თანხა დამისახელა, რომ უარის თქმა არ შემეძლო“.
მეორე ადგილზე ჯოელ ოსტინია, რომლის ქონება 100 მილიონ დოლარად არის შეფასებული. 2017 წელს მისი რეპუტაცია შეიბღალა ქარიშხალ „ჰარვის“ შემდეგ, როდესაც მან უარი თქვა დაზარალებულებისთვის თავშესაფარი მიეცა თავის დიდ ეკლესიაში, იმიტომ რომ ახალი ხალიჩები არ დაზიანებულიყო. 2021 წელს მისი ეკლესიის შენობაში მუშებმა იპოვეს კედელში დამალული 600 000 დოლარი ნაღდი ფულით და ჩეკებით, რომლებიც ადრე შემოწირულობებიდან იყო მოპარული.
მესამე ადგილზე ბენი ჰინია 60 მილიონი დოლარის ქონებით. ის ცნობილია როგორც „რწმენით მკურნალი“ და ეპატაჟური მქადაგებელი. 2011 წელს ის შემჩნეული იყო რომში ტელეევანგელისტ ქალბატონ პოლ უატთან ხელჩაკიდებული, თუმცა იმ მომენტში ორივე დაქორწინებული იყო. ჰინი ორჯერ იყო გაშორებული ერთი და იგივე ქალთან - ჯერ 2010 წელს, შემდეგ კი -განმეორებითი ქორწილის შემდეგ, როდესაც გაიყიდა საკმაო რაოდენობის DVD-დისკი ცერემონიის ჩანაწერით.
ტელემქადაგებლები მრავალმილიონიანი ქონებით პროტესტანტული ამერიკის სახედ იქცნენ. მათ გავლენამ საზოგადოებაზე გამოიწვია ის, რომ რელიგიურობა ქვეყანაში მკვეთრად ეცემა. თუმცა, მკვლევართა აზრით, ეს პროცესი ნელდება: უფრო მეტი ხალხი, განხიბლული პროტესტანტული ეკლესიებით, თავშესაფარს ტრადიციულ ლიტურგიკულ კონფესიებში პოულობენ, მათ შორის მართლმადიდებლობაშიც.
ამგვარი გააზრება იწვევს შეშფოთებას პროტესტანტ ლიდერთა შორის. ბოლო წლებში YouTube-ზე გაჩნდა პროტესტანტ აპოლოგეტთა მიერ შექმნილი უამრავი ანტიმართლმადიდებლური ვიდეო, რომელთა საშუალებით ისინი მორწმუნეთა გადინების შეჩერებას ცდილობენ. თუმცა მართლმადიდებლობის შესწავლით თავს არავინ არ იწუხებს და მას მხოლოდ კათოლიკობის აღმოსავლურ ანალოგად თვლიან.
ამასობაში აშშ-ში იზრდება მართლმადიდებლური სამრევლოების რიცხვი, რომელთა უმრავლესობა აშენებს ახალ ტაძრებს და ივსება ახალშექმნილი ოჯახებით.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი რუბიო გამოვიდა ტელევიზიით შუბლზე „ფერფლის ჯვრის“ გამოსახულებით.