უმე-ს პოზიცია ომის დროს
უკრაინაში ომი მძვინვარებს. ხალხი კვდება, სახლები ნადგურდება, ოჯახები ინგრევა. ახლა ძნელია იპოვოთ ადამიანი, რომელსაც ეს მოვლენები არ შეეხო. გამონაკლისი არც ეკლესიაა. ქვეყნის აღმოსავლეთში ეკლესიები და უმე-ის მორწმუნეებს ტანჯავს ომი, ხოლო დასავლეთში, პარადოქსულად, "პატრიოტების" თავდასხმები.
უმე აღმოსავლეთში და ქვეყნის ცენტრში
მთავარი ბრძოლები ახლა უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთით და კიევის გარშემო მიმდინარეობს.
2022 წლის 12 მარტის საომარი მოქმედებების ამსახველი რუკა. წყარო: Institute for the Study of War
ეს არის რეგიონები, სადაც ჭარბობს უმე-ის რელიგიური თემები. უნიატები და მეუ სუსტად არიან წარმოდგენილი იქ. ამიტომ, უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია  ყველაზე მეტად იტანს ომის გაჭირვებას, მისი მორწმუნეები იბრძვიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების და ტერიტორიული თავდაცვის ნაწილების შემადგენლობაში, სწორედ მისი ეკლესიები ნადგურდება ბომბებით.
14 მარტს დაზიანდა ან დაინგრა:  წმ. იოასაფი ბელგოროდელის ეკლესია კიევში, მიტროფანოვსკი ლისიჩანსკში, ალექსანდრე ნეველის ეკლესია ალექსანდროვკაში, ეკატერინინსკი სჩასტიეში, წმინდა გიორგის ნეჟინში, მიძინების ტაძარი, წმინდა ანტონისა  და მირონმცველი ქალების სახელობითი ეკლესია ხარკოვში, ღვთისმშობლის შობა ტალაკოვკაში მარიუპოლის მახლობლად, ამაღლების ეკლესია სოფელ ბობრიკში, ნიკოლაევსკი ნოვოინატიევკაში, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესია ჟიტომირის რაიონის სოფელ ვიაზოვკაში, წმინდა გიორგის ეკლესია სოფ. ზავორიჩი, კიევის ოლქი, წმინდა გიორგის ეკლესია სოფელ რომანოვკაში ირპინის მახლობლად, სასულიერო სემინარიის შენობა სუმში, ტიხონოვსკის ეკლესია სოფელ გულიაიპოლეში, ზაპოროჟიეს ოლქი, ლისიჩანსკის შობის საკათედრო ტაძარი, შუამავლის ეკლესია მალინოვკაში, ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტრაძარი იასნოგოროდკაში, პოკროვსკი სოფელ ბიშევში, ილიინსკი სოფელ მოსტიშჩეში, ჩერნიგოვის თეოდოსიუს ეკლესია ჩერნიგოვში, პეტრესა და პავლეს ეკლესია ბუჩაში, შობის ტაძარი ჩრდილოეთ დონეცკში, თამარ დედოფლის სახელობის ეკლესია პიატიხატკში, ხარკოვთან ახლოს.
და ეს, რა თქმა უნდა, არასრული სიაა, რადგან ამ მომენტში უბრალოდ არ არის კავშირი ბევრ ცხელ წერტილთან.
წმინდა ტიხონის სახელობის ტაძრის ნანგრევები გულიაიპოლეში. ფოტო: пресс-служба Бердянской епархии
და 2022 წლის 12 მარტს უპრეცედენტო დანაშაული იქნა ჩადენილი უმე-ის წინააღმდეგ: დარტყმა მიაყენეს წმინდა მიძინების სვიატოგორსკის ლავრას. ბომბი ჩამოვარდა ხიდთან, რომელიც აკავშირებს ლავრას და ქალაქ სვიატოგორსკს. დაზიანდა მონასტრის მთავარი ტაძარი, მიძინების ტაძარი, ასევე სამონასტრო სასტუმრო, რომელშიც ხარკოვიდან და იზიუმიდან 520 ლტოლვილი ცხოვრობდა, მათ შორის 200 ბავშვი. ლავრის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა არსენმა ამას სიგიჟე უწოდა.
რიტორიკული კითხვა: რომელი კონფესიის მორწმუნეები არიან ყველაზე მეტად ხარკოვის, მარიუპოლის, ხერსონის, ნიკოლაევის, ოდესისა და სხვა ქალაქების უშიშარი დამცველებს შორის? რა კონფესიის მორწმუნეები არიან ომის შედეგად დაზარალებულ ხალხში? პასუხი აშკარაა: ჯარისკაცებს შორის, ათასობით დაღუპულს შორის და ასობით ათასიდან, ვინც დაკარგა სახლები, არის უმე-ის მორწმუნეების უმრავლესობა.
წმინდა მიძინების სახელობის ლავრა სვიატიგორსკში ავიადარტყმის შემდეგ. ფოტო: t.me/s/alwian
და ჯარისკაცებს შორის, ათასობით დაღუპულს შორის და ასობით ათასს შორის, ვინც დაკარგა სახლები, არის უმე-ის მორწმუნეების უმრავლესობა.
ვიმეორებთ, ეს არის უმე, რომელიც ყველაზე მეტად განიცდის ომს, თუნდაც მხოლოდ იმის გამო, რომ უმე-ს თემები ყველაზე მეტია იმ რეგიონებში, სადაც აქტიური საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს. უმე-ის წინამძღვარი, იერარქიები და სასულიერო პირები პირველივე დღიდან ითხოვდნენ ომის შეწყვეტას და მორწმუნეებს ქვეყნის დასაცავად მოუწოდებდნენ. უმე-ის მღვდლების შვილებიც იღებენ იარაღს ხელში და დგანან ძმებთან ერთად.
დეკანოზი ნიკოლოზ ილიუკი თავის შვილთან, მეომარ ნაზართან ერთად. ფოტო: пресс-служба Волынской епархии
ვ. ზელენსკიმ 2022 წლის 12 მარტის მიმართვაში უმე-ს მადლობა გადაუხადა ჰუმანიტარული დახმარების შეტანაში გაწეული წვლილისათვის.
„ამ დღეს მარიუპოლში კიდევ ერთი ჰუმანიტარული ტვირთი გავგზავნეთ. მადლობელი ვარ ყველა მძღოლის, რომელიც ცდილობს შეასრულოს ეს რთული მისია, ეკლესიის წარმომადგენლებს, რომლებიც შეუერთდნენ მარიუპოლის ჰუმანიტარული დერეფნის დაბომბვისგან დასაცავად“, - განაცხადა პრეზიდენტმა. აქ საუბარია იმაზე, რომ უმე-ის წინამძღვარი, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი, პირადად და სხვა იერარქებისა და სასულიერო პირების მონაწილეობით, დაეხმარა მარიუპოლში ჰუმანიტარული დერეფნის ორგანიზებას, ხოლო ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ გაგზავნა 90 ტონაზე მეტი საკვები და მედიკამენტები მარიუპოლში, როგორც ჰუმანიტარული ქარავნის ნაწილი.
როგორც ჩანს, ამ ყველაფერს უნდა შეეცვალა დამოკიდებულება უმე-ის მიმართ მისი არაკეთილსინდისიერების მხრიდან, მაგრამ, სამწუხაროდ, საპირისპიროს ვხედავთ.
უმე-ის პოზიცია უკრაინის დასავლეთში
ეს სიტუაცია შეიძლება შეჯამდეს ერთი სიტყვით: ქაოსი. მხოლოდ ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონში ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში 7 ეკლესია დაიკავეს.
თავდაპირველად, ცენიავაში, უნიატებმა, როგორც ბანდიტი, განდევნეს მორწმუნეები ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრიდან. შემდეგ - საფარველის ეკლესიის აღება გოლოვაში, სამლოცველო შკინდოვსკი გრუნში, მთავარანგელოზ მიქაელის მონასტერი ბაბიანკაში, წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია კალუში, ანო-ზაჩატიევსკი ვერხოვინაში და სამების მონასტერი დუკონიას მთაზე.
Შოკისმომგვრელია ეს ყველაფერი როგორ ხდება. Ვერხოვინაში ტაძრის წართმევის დროს შიარაღებულებმა მორწმუნეები გამოათრიეს ეკლესიიდან, რიგზე მოაწყვეს და ღიად ემუქრებოდნენ. ნიღბიანმა კაცმა ისე დაუყვირა ხალხს, რომ ცოტაც და სროლას დაიწყებდა.
განსაკუთრებით აღმაშფოთებელი შემთხვევა მოხდა ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონში, სადაც 2022 წლის 8 მარტს უცნობმა შეიარაღებულმა მამაკაცებმა გაიტაცეს სამების დუკონსკის მონასტრის წინამძღვარი, არქიმანდრიტი ტიტუსი (დრაჩუკი), მორჩილ ტროფიმთან ერთად, რომელიც, ადგილობრივი მოსახლეობის თქმით, იძულებით გადაიყვანეს ვერხოვინაში დაკითხვაზე. რა საფრთხეს ქმნიან მონასტრის მკვიდრნი, კარპატების მთებში?
უმე-ს დუკონის მონასტრის არქიმანდრიტი კარპატებში ტიტი (დრაჩუკი). ფოტო: t.me/orthobuk/1227
ეპარქიის დარჩენილი ეკლესიებიც მძლავრი წნეხის ქვეშ არიან და მათი აღება ნებისმიერ დროს შეიძლება მოხდეს. ეს ყველაფერი ხდება ხელისუფლებასთან შეთანხმებით (და შესაძლოა ხელმძღვანელობით).
2022 წლის 7 მარტს, ივანო-ფრანკოვსკის მერმა რუსლან მარცინკოვმა, ივანო-ფრანკოვსკის საქალაქო საბჭოს სახელით, მოითხოვა, რომ უმე-ის მრევლი გადასულიყო მეუ-ში: ”ახლა არის დრო, როდესაც ყველა ერთგულმა ქრისტიანმა, რომელიც ჯერ კიდევ ეკუთვნის მოსკოვის საპატრიარქოს, უნდა გააკეთოს არჩევანი... ადგილობრივი მეუ-ს წინამძღოლთან, კიევის მიტროპოლიტ ეპიფანესთან ერთად მოგიწოდებთ, დაადგეთ კანონიკურ გზას - მეუ-სთან ერთიანობის გზას''.
მეზობელ ლვოვის რეგიონში კი, როგორც ჩანს, უკრაინის კანონები აღარ მოქმედებს, კერძოდ, კონსტიტუცია, სადაც ყველა უკრაინელს გარანტირებული აქვს რელიგიის თავისუფლება. 2022 წლის 10 მარტს, ლვოვის რეგიონში, დროგობიჩის საკრებულომ აკრძალა უმე-ის საქმიანობა ქალაქში. თავისი გადაწყვეტილების ახსნისას, საქალაქო საბჭომ განაცხადა, რომ ამას აკეთებს „უკრაინელი ხალხის კონსოლიდაციის მიზნით“ და რომ უმე-ის საქმიანობა „გულწრფელად ანტისახელმწიფოებრივი და ანტიუკრაინული ხასიათისაა“.
ადრეც, 2022 წლის 28 თებერვალს, მსგავსი გადაწყვეტილება მიიღო გოროდოკის საკრებულომ იმავე ლვოვის რეგიონში. ასევე ანტისახელმწიფოებრივ და ანტიუკრაინულ ქმედებებში, "უკრაინელი ხალხის ცალკეულ ჯგუფებს შორის ხელოვნური დაპირისპირების" და "უკრაინული საზოგადოების რელიგიურ საფუძველზე გაყოფის" ბრალდებით. აღსანიშნავია, რომ როგორც გოროდოკში, ასევე დროხობიჩში ხელისუფლებამ აკრძალა უმე, ადგილობრივი უნიატების მიმართვის შემდეგ.
ომის დაწყებისთანავე, ასევე გამოჩნდა უამრავი ყალბი ინფორმაცია, რომ თითქოს იარაღი ინახებოდა უმე-ის ტაძრებსა და მონასტრებში. ყველა ეს ინფორმაცია ყალბი აღმოჩნდება, რასაც შემოწმების შემდეგ ადასტურებენ SBU, ეროვნული პოლიცია და სხვა სამართალდამცავი ორგანოები.
ამასთან, ხელისუფლებამ არა მხოლოდ უნდა უარყოს ყალბი ინფორმაცია, არამედ უზრუნველყოს უმე-ის თემების დაცვა თავდასხმებისგან. შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ უნიატები და უმე-ის სხვა არაკეთილმოსურნეები ყურადღებით აკვირდებიან, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები უმე-ის საქმიანობის აკრძალვით გოროდოკსა და დროგობიჩში, ლვოვის რეგიონში. თუ კიევის ხელისუფლება გაჩუმდება, ეს იქნება წითელი სიგნალი უმე-ის შემდგომი აკრძალვისთვის გალიჩინის სხვა ქალაქებში. დომინოს ეფექტი შეიძლება მოხდეს, როდესაც უმე-ს ტაძრის ყოველი წართმევა გამოიწვევს ახალი მიტაცებების სერიას. ვინ მიიღებს "აკრძალული უმე"-ის ტაძრებს ამ შემთხვევაში? და უნიატთა მიზანი ხომ არ არის უმე-ის ეკლესიის მისაკუთრება და არა უკრაინის უსაფრთხოებაზე ზრუნვა?
თუ კიევის ხელისუფლება გაჩუმდება გოროდოკსა და დროგობიჩში მომხდარ უკანონობაზე, ეს იქნება სიგნალი უმე-ის აკრძალვაზე გალიჩინის სხვა ქალაქებში.
ორმაგ მორალზე და უკრაინის ერთიანობაზე
გამოდის, რომ მაშინ, როცა უკრაინელი ჯარისკაცები (ძირითადად უმე-ის მორწმუნეები) იცავენ ქვეყანას აღმოსავლეთის ფრონტზე, უნიატები ანადგურებენ მართლმადიდებლებს მშვიდობიან, წყნარ დასავლეთში. „პატრიოტებმა“ თავიანთი ძალებით „მტერი“ იპოვეს - უმე-ის სამრევლოებში ქალების, მოხუცებისა და ბავშვების წინააღმდეგ იბრძვიან, „ჯადოქრებზე ნადირობას“ აწყობენ.
და აქ ჩნდება კითხვა: ეხმარება თუ არა ასეთი აქტივობა უკრაინის დაცვას, თუ პირიქით, ზიანს აყენებს, მტრობის თესვას იქ, სადაც ახლა არ უნდა იყოს? ვფიქრობ, პასუხი აშკარაა.
გარდა ამისა, უმე-ის საქმიანობის აკრძალვებს საერთო არაფერი აქვს უკრაინის კანონმდებლობასთან, არა მხოლოდ მშვიდობის, არამედ ომის დროსაც. როგორც ჩანს, ზოგიერთ დასავლეთ რეგიონში ქვეყნის კანონები აღარ მოქმედებს.
უბკე: უკან სსრკ-ში?
დღეს ბევრი უნიატი ითხოვს უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას და მისი ეკლესიების ყაჩაღურად წართმევას. ამავდროულად, უბკე ძალიან ხმამაღლა აღშფოთებულია თავად უბკე-ის საქმიანობის აკრძალვით, რომელიც მიღებულ იქნა საბჭოთა ხელისუფლების მიერ 1946 წელს. შემდეგ შემუშავდა მთელი გეგმა „სსრკ-ში ბერძნული კათოლიკური (უნიატური) სამრევლოების გამოყოფისთვის  ვატიკანიდან და მათი შემდგომი გაერთიანებისათვის რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან“. ამ გეგმის ცენტრალური მომენტი იყო ლვოვის საკათედრო ტაძარი 1946 წელს, სადაც ორასზე მეტმა უნიატმა მღვდელმა გადაწყვიტა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან გაერთიანება. შეიძლება ამ საბჭოს სხვადასხვანაირად მიღება. უნიატთა მართლმადიდებლობასთან გაერთიანების საკითხი საკმაოდ რთული და მრავალმხრივია, მაგრამ თავად უნიატთა პოზიცია გასაგებია, ისინი ლვოვის საკათედრო ტაძარს ფსევდოსაბჭოდ თვლიან, ხოლო უბკე-ის ლიკვიდაციას უკანონობად.
მაგრამ ისინი იგივეს აკეთებენ ახლა უმე-თან მიმართებაში. გამოდის, როგორც იმ ცნობილ ამბავში, როცა ქრისტიანმა მისიონერმა ველურებისგან გაარკვია, რა არის სიკეთე და ბოროტება. ველურებმა მას აუხსნეს, რომ ბოროტებაა, როცა მეზობელი ტომი თავს ესხმის ჩვენს ტომს, ანგრევს ჩვენს ქოხებს, ძალადობს ჩვენს ქალებეზე და ჩვენი კაცები მონობაში მიჰყავს. Ხოლო სიკეთეა, როცა იგივეს ვაკეთებთ მეზობელ ტომთან მიმართებაში.
და რამდენიმე სიტყვა ერთიანობის შესახებ. ამის შესახებ პრეზიდენტმა ვ. ზელენსკიმ განაცხადა 2022 წლის 12 მარტს დათარიღებულ ვიდეომიმართვაში: „ჩვენ უნდა ვიყოთ კონცენტრირებულები. აუცილებელია ყველა ჩვენგანმა, ყველა უკრაინელმა გავაგრძელოთ კონცენტრირება ჩვენი სახელმწიფოს დაცვაზე. ერთად ვიმუშაოთ შიდა განხეთქილების გარეშე, ერთმანეთის მხარდაჭერაა საჭირო მთელს უკრაინაში, უჟგოროდიდან მელიტოპოლამდე, ჩერნიგოვიდან მარიუპოლამდე, ლვოვიდან ხარკოვამდე. უმე, თავის მხრივ, ყველაფერს აკეთებს უკრაინის დასაცავად, ხალხის დასახმარებლად, დიდი ხნის ნანატრი მშვიდობის დასამყარებლად.
ომი ადრე თუ გვიან დასრულდება. დიდი შანსია, რომ ამ ომში დაიბადოს ნამდვილი ჭეშმარიტი უკრაინა, როგორიც ჩვენ ყველას გვსურს დავინახოთ იგი: რეალური და არა დეკლარირებული ერთიანობით, საკუთარი ეროვნული იდეით და საკუთარი ღირებულებებით. დაიბადება ქვეყანა, სადაც რელიგიური კონფესიები არ დაიყოფა „პატრიოტებად“ და „არაპატრიოტებად“, სადაც არ წაართმევენ სხვებს ეკლესიებს და არ განდევნიან მღვდლების ოჯახებს სახლებიდან მხოლოდ იმიტომ, რომ ისინი „არასწორ“ ეკლესიაში მსახურობენ. სადაც ხალხი არ გაიყოფა ენის, ეროვნების ან სხვა კრიტერიუმების მიხედვით. სადაც ყველა პატივს სცემს ერთმანეთის უფლებებს და სადაც განხორციელდება საკუთარი რწმენის თავისუფლება შურისძიების შიშის გარეშე.
და როგორც არ უნდა ავაშენოთ ეს ქვეყანა, მისი საუძველი უნდა იყოს მართლმადიდებლური რწმენა კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან.