Მიტ.ონუფრი: მკვლელობას გამართლება არ აქვს
უმე-ის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ, მარიამ მეგვიპტელის კვირას წარმოთქმულ ქადაგებისას თქვა, რომ ეკლესია სთხოვს ღმერთს მშვიდობის მინიჭებას.
„ეკლესია ლოცულობს, რომ უფალმა შეაჩეროს ის ბაგეები, რომლებიც სიცრუეს ლაპარაკობენ და თავისი მადლით შეაჩეროს ადამიანთა მკვლელობა, რადგან მკვლელობა არაფრით არ შეიძლება გამართლდეს. ჩვენ ვლოცულობთ, რომ ჩვენს მიწაზე და მთელ მსოფლიოში იყოს მშვიდობა და სიმშვიდე, რადგან ჩვენ გვჯერა, რომ სხვადასხვა ქვეყნები ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად არსებობენ, მაგრამ მხოლოდ წმინდანია დამოუკიდებელი, ცოდვილები კი ერთმანეთზე არიან დამოკიდებულნი და ერთმანეთს უნდა გაუწიონ ანგარიში. - აღნიშნა მისმა უნეტარესმა ვლადიკამ.
მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მორწმუნეების ყურადღება მიაპყრო იმ ფაქტზე, რომ სამყარო ასეა მოწყობილი: თუ ვინმე ანგარიშს არ უწევს სხვას, მაშინ არც მას უწევენ ანგარიშს და ძნელია ასეთი ადამიანის გვერდით ცხოვრება.
„ამიტომ, ჩვენ პატივი უნდა ვცეთ ერთმანეთს და დავეხმაროთ. ამისთვის უფალმა შეგვქმნა, მას სურს ჩვენში დაინახოს, რომ ერთმანეთი გვიყვარს, ვეხმარებით და პატივს ვცემთ“, - განაცხადა უმე-ს წინამძღოლმა.
მისმა უნეტარესმა გაიხსენა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ეხმარება ყველას, ვინც ომში დაზარალდა - ლტოლვილებს, უსახლკაროებს, ობლებს, ავადმყოფებს.
„რამდენადაც უფალი გვეხმარება, ჩვენ ვეხმარებით ამ ადამიანებს, რომ გადაურჩნენ ამ შიშებს და ომის კრიზისებს და ყველამ ერთად მივიღოთ წყალობა ღვთისგან“, - შეაჯამა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრემ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის წინამძღოლმა მოუწოდა მორწმუნეებს ევედრონ უფალს მშვიდობისათვის სამყაროში.