ეს დიდი ცოდვაა: უმე-ის სინოდმა ოფიციალურად დაგმო რუსეთის ფედერაციის აგრესია
საომარი მოქმედებების დაწყებიდანვე უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ დაგმო რუსეთის ფედერაციის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ და დაჟინებით ხაზს უსვამს, რომ ომი დიდი ცოდვაა, ნათქვამია უმე-ის წმინდა სინოდის განცხადებაში, რომელიც გამოქვეყნებულ იქნა 2022 წლის 12 მაისის სხდომაზე. იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
აღსანიშნავია, რომ თითქმის სამი თვის განმავლობაში უკრაინელი ხალხი გაბედულად იცავს თავს რუსეთის ფედერაციის სამხედრო თავდასხმისგან, რომელიც შეიჭრა ჩვენი სუვერენული და დამოუკიდებელი სახელმწიფოს ტერიტორიაზე. „ეს სასტიკი ომი ყოველდღე კლავს უკრაინელ ვაჟებსა და ქალიშვილებს. ომის ცეცხლმა ყოველი მოქალაქის გული დაწვა, ათასობით ოჯახმა იგრძნო ამ საშინელი ტრაგედიის მწველი ტკივილი. ხუთნახევარ მილიონზე მეტი უკრაინელი იძულებული გახდა დევნილი გამხდარიყო“, - ნათქვამია სინოდის განცხადებაში.
უმე-მ არაერთხელ მოუწოდა სისხლისღვრის შეწყვეტისა და კონფლიქტის სიტყვიერად მოგვარების, მოლაპარაკების პროცესის დაწყებისკენ. „სამწუხაროდ, მშვიდობიანი მოლაპარაკებების მცდელობამ არ მოიტანა სასურველი შედეგი. პირიქით, დღეს სარაკეტო თავდასხმებმა და ბომბებმა მოიცვა ჩვენი სამშობლოს თითქმის მთელი ტერიტორია“, - ნათქვამია სინოდის განცხადებაში.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, უმე-ის სინოდმა განაცხადა, რომ ეკლესია გააგრძელებს უკრაინის დამცველების მხარდაჭერას.