მეუ-ს რადიკალებმა მუხის ჯვარი მოჭრეს, - რივნეს ეპარქია
რადიკალებდა გადახერხეს და წაიღეს მუხის ჯვარი, რომელიც დემოდოვკის შესასვლელთან აღმართა უმე-ს მრევლმა. ფოტო: rivne.church.ua
2022 წლის 25 მაისს, რივნის რაიონის სოფელ დემიდოვკას წმინდა იოანე მახარებლის სახელობის ეკლესიის თემის წარმომადგენლებმა დასახლების შესასვლელთან აღმართეს მუხის ჯვარი, მაგრამ ერთი საათის შემდეგ მეუ-ს რადიკალებმა ის მოჭრეს და წაიღეს გაურკვეველი მიმართულებით. ინფორმაციას ეპარქიის პრესსამსახური ავრცელებს.
„ჯვარი ძალიან მძიმეა, რვა კაცმა დააყენა, უბრალოდ, მისი მხრებზე დადება და წაღება შეუძლებელია. დარწმუნებული ვარ, რომ ჯვრის მოჭრის ღონისძიება დაგეგმილი იყო“, - აღნიშნა დეკანოზმა ვასილი ივანეიკომ, უმე-ის წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის სამრევლოს წინამძღოლმა. მღვდლის თქმით, რამდენიმე თვის წინ მან ხელოსნები მიიწვია, რომ მუხის ჯვრის დასაყენებლად ზომები აეღოთ. ეს ნახეს მეუ-ის „მღვდელმა“ და მისმა მრევლმა.
„მათ მითხრეს, რომ ტყუილად ვცდილობდით, რადგან მოსკოვის ჯვარი აქ არ იქნებოდა, თუ დავდგამდით, მოჭრიდნენ. მე არ მჯეროდა, რომ ეს შესაძლებელი იყო, რადგან ჯვარი არ არის მოსკოვის, ჯვარი ქრისტესია, ”- თქვა მამა ვასილიმ.
ამ ადგილზე ჯვარი ადრეც იყო აღმართული. 15 წლის წინ, მორწმუნეების თხოვნით, იგი დაამონტაჟა -ის წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის ეკლესიის გარდაცვლილმა მღვდელმა, დეკანოზმა პეტრე კოპაჩმა. სამი თვის წინ ძლიერი ქარის გამო ჯვარი ჩამოვარდა. მამა ვასილიმ იქაურობა გაასუფთავა, ძველი ჯვარი დაწვა და ახალი შეუკვეთა. დღეს ის გადახერხეს და წაიღეს მეუ-ს მხარდამჭერებმა.