მიტ. ლუკა: საბედისწერო საკითხების გადაწყვეტისას, მარკები არ უნდა მიაკრა
ადგილობრივი საბჭოს გადაწყვეტილებების შემდეგ, რომელმაც გამოაცხადა უმე-ის სრული დამოუკიდებლობა, ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტი ლუკა სამწყსოს მიმართავს. თავის გამოსვლაში მან მორწმუნეებს ერთიანობისა და მშვიდობისკენ მოუწოდა და მათი ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ განხეთქილების ბრალდებები არ იყო გამართლებული და რომ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდი თანაუგრძნობდა უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებებს.
„ღვთის განგებულებით, ჩვენ გადავწყვიტეთ ვიცხოვროთ პანდემიების, ომებისა და სხვა განსაცდელების დროში, როდესაც გამოცდას გადის ჩვენი ნდობა ღმერთისადმი და მზადყოფნა, დავიცვათ სახარების მცნებები. ჩვენ ვხედავთ, როგორ აიღო დღეს კაცობრიობის მტერმა იარაღი არა მხოლოდ ჩვენი სულგრძელი უკრაინის წინააღმდეგ, არამედ ჩვენი წმინდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგაც“, - აღნიშნა ვლადიკამ.
უმე-ის იერარქმა ხაზგასმით თქვა, რომ ის, როგორც მმართველი ეპისკოპოსი, პასუხისმგებელია ღვთის წინაშე მისთვის მინდობილი სამწყსოს ბედზე, რომელიც ახლა ფრონტის ხაზის მოპირდაპირე მხარეს არის და ასევე მხარს უჭერს ერთიანობის შენარჩუნებას ერთთან, წმინდასთან, კათოლიკური და სამოციქულო ეკლესია ჩვენს უფალ იესო ქრისტეში.
„მინდა თქვენი ყურადღება გავამახვილო იმ ფაქტზე, რომ ეშმაკს, რომელიც დადის „ღრიალა ლომივით და ეძებს შთანთქმას“ (1 პეტრე 5:8), სურს დაბნეულობა შეიტანოს ადამიანთა სულებში, რათა შეიქმნას კიდევ ერთი განხეთქილება ეკლესიაში. აქა-იქ ჩნდება პუბლიკაციები საბჭოში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით. ისინი შეიცავს ბრალდებებს იერარქიების სავარაუდო განხეთქილების  შესახებ და ა.შ. მთელი პასუხისმგებლობით მინდა ვთქვა, რომ ეს ყველაფერი ასე არ არის. როდესაც გადამწყვეტი საკითხები წყდება, არ შეიძლება მყისიერად ვინმეს იარლიყი მივცეთ ან ხალხის მტრად ვაქციოთ“, - წერს მიტროპოლიტი. ამის დასტური, ეპისკოპოს ლუკას თქმით, არის რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილება, რომელიც გაგებით ეკიდება უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებებს.
„ყველასთვის ნათელია, რომ საბჭოს ნებისმიერი  გადაწყვეტილება განიხილება (მიღება-არმიღება სასულიერო პირებისა და ღვთის ხალხის მიერ), რის შემდეგაც იგი მკვიდრდება ეკლესიის ცხოვრებაში, ან უარყოფილია“, - ხაზგასმით აღნიშნა უმე-ს იერარქმა.
მაცხოვარმა ლოცვაში გამოხატა ღვთის ნება:,,რაჲთა ყოველნი ერთ იყვნენ, ვითარცა შენ, მამაო, ჩემდამო, და მე შენდამი, რაჲთა იგინიცა ჩუენ შორის ერთ იყვნენ, რაჲთა სოფელსა ჰრწმენეს, რამეთუ შენ მომავლინე მე’’. ამიტომ, მოვუწოდებ ყველას მშვიდობისაკენ, ერთგულებისკენ ჩვენი დედაეკლესიის, მისი კანონების, ჩვენი წინამძღოლისადმი და შევინარჩუნოთ ერთობა ღმერთთან, ღვთისმშობლისა და ყველა წმინდანის მიმართ ლოცვით, მათ შორის ჩვენი ზაპოროჟიელები!” ასე დაასრულა სიტყვა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, მიტროპოლიტმა ლუკამ განაცხადა, რომ მეომარ ქვეყნებს შეუძლიათ შერიგება, მაგრამ სიკეთისა და ბოროტების არასდროს.
სააპელაციო სასამართლომ მიტროპოლიტი არსენი 30 მარტამდე გისოსებს მიღმა დატოვა
სვიატოგორსკის ეპისკოპოსი წინასწარ პატიმრობაში დარჩება.
კერკირის მიტროპოლიტი საბერძნეთში ღვთისმგმობი გამოფენის წინააღმდეგ გამოვიდა
მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა აღშფოთება გამოთქვა იმის გამო, რომ სახელმწიფო სტრუქტურები რწმენასა და სიწმინდეებზე თავდასხმის უფლებას იძლევიან.