ვალერი სტუპნიცკი სასამართლოში, საილუსტრაციო ფოტო. ფოტო: СПЖ ვალერი სტუპნიცკი სასამართლოში, საილუსტრაციო ფოტო. ფოტო: СПЖ
კიევის სოლომენსკის სასამართლოს მოსამართლემ, ვიქტორია გორბატოვსკაიამ, ფაქტობრივად, სასამართლო სხდომა ჩაშალა მჟკ-ს ჟურნალისტის ვ. სტუპნიცკის მოთხოვნით აღკვეთის ღონისძიების შესაცვლელად (ის უკვე 4,5 თვეა გისოსებს მიღმაა).
ადვოკატის ლეგიტიმურ მოთხოვნას ჟურნალისტის გვერდით დაჯდომის შესახებ (მას სმენის დაქვეითება აქვს და შუშის „აკვარიუმიდან“ არაფერი ისმის), გორბატოვსკაიამ უხეში უარით უპასუხა. და ეს იმისდა მიუხედავად, რომ კოლონას, რომელსაც მან ნებართვისთვის მიმართა, არაფერი ჰქონია საწინააღმდეგო. გორბატოვსკაიამ ხმა აუწია ადვოკატს, პრაქტიკულად გააჩუმა და საერთოდ „ზღვის ნიმფასავით’’ იქცეოდა.
ადვოკატს სხვა გზა არ ჰქონდა, გარდა იმისა, რომ მოსამართლე დაედანაშაულებინა მიკერძოებაში. უფრო მეტიც, ერთი თვით ადრე, გორბატოვსკაიამ უკვე უკანონოდ უარყო სტუპნიცკის დაცვის შუამდგომლობა და ცინიკურად განაცხადა, რომ ჟურნალისტი "არ გამოცხადდა მოსმენაზე" (თითქოს მას შეეძლო საკუთარი ნებით გამოსულიყო თუ არა საკნიდან).
და აქ არის ერთი კითხვა - რატომ იქცევა მოსამართლე ასე? ბოლოს და ბოლოს, სტუპნიცკი არ არის მკვლელი და არც ყაჩაღი. ის სასამართლოს საფრთხეს არ უქმნიდა. მას გაქცევა არ შეეძლო (სასამართლოში ფანჯრები გისოსებშია ). მას ჰქონდა სრული უფლება ყოფილიყო ადვოკატთან და ეწარმოებინა დაცვა. რატომ მოუხდა ადვოკატს უხეშობა და სკანდალის მოწყობა?
ვფიქრობ, რამდენიმე პასუხი არსებობს. ესეც ჩვენი ზოგიერთი მოსამართლის „ციური წარმავლობაა“ (სხვათა შორის, თავად გორბატოვსკაია საჯარო სკანდალში გაეხვა ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი კოლეგის „ხელის დაფარების გამო“ და უმაღლესი საბჭოს სადისციპლინო პალატამ დისციპლინური პასუხისმგებლობა დააკისრა). ეს არის დაუსჯელობის განცდა. მაგრამ, ვფიქრობ, მთავარია საზოგადოებაში ჩამოყალიბებული ტენდენცია, რომ უმე-ის წარმომადგენლებს მტრებად და მეორეხარისხოვან ადამიანებად მოექცნენ.
ანუ უკრაინა, რა თქმა უნდა, დემოკრატიული ქვეყანაა. მაგრამ, როგორც პრაქტიკა გვიჩვენებს, არა ყველასთვის.