პატრიარქი თეოდორე კათოლიკეებს: ჩვენ უნდა გავხდეთ ეკლესიის ერთიანობის მსახურნი
რომის კათოლიკურ ეკლესიასთან დიალოგის კომისიის სხდომაზე ალექსანდრიის პატრიარქმა გაიხსენა ქრისტიანების ერთიანობის სურვილი.
2023 წლის 1 ივნისს ალექსანდრიაში გაიმართა მართლმადიდებლური და რომის კათოლიკური ეკლესიების სასულიერო დიალოგის ერთობლივი კომისიის „სიყვარულის დიალოგი“ გახსნის ცერემონია, იუწყება ალექსანდრიის ეკლესიის ვებ-გვერდი.
კომისიის მუშაობის დაწყების შესახებ სიტყვით გამოსვლისას ალექსანდრიის პატრიარქმა თეოდორემ განაცხადა, რომ „საღვთისმეტყველო დიალოგი უნდა იყოს კულტივირებული, განვითარებული და ნაყოფიერი ყველა დონეზე გულწრფელობით, პატიოსნებით და ურთიერთპატივისცემით“.
პატრიარქმა გაიხსენა რკე-თან დიალოგში უკვე გადადგმული ნაბიჯები, რომლებიც „გვახსენებს მოვალეობასა და პასუხისმგებლობას, გავაგრძელოთ ერთიანობის საქმე“ და განაცხადა, რომ „ჩვენ უნდა გავხდეთ ეკლესიის ერთიანობის მსახურები ქრისტეს ჭეშმარიტი სიყვარულით და არ უნდა დაგვავიწყდეს მორწმუნეები“.
ალექსანდრიის პატრიარქმა ასევე გამოაცხადა კონსტანტინოპოლის პატრიარქის როლი დიალოგში, როგორც „პირველი თანასწორთა შორის“, რომელმაც „ძალიან სწორად განაცხადა, რომ გაერთიანების საკითხი დიდი და ხელშეუხებელია“, რომ დიალოგი კათოლიკეებთან უნდა მოხდეს თანამშრომლობით, ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიებს ყოველგვარი აჩქარების გარეშე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ალექსანდრიაში მართლმადიდებლობასა და რკე9-ს შორის „სიყვარულის დიალოგი“ მიმდინარეობდა.