ბილა-ცერკვას პოლიციამ დამპყრობლების ნაცვლად ტაძრის დამცველის „გაფორმება“ მოახდინა
ბილა-ცერკვას პოლიციამ ფეისბუქზე განაცხადა, რომ მათ „გააფორმეს“ უმე-ის მღვდელმსახური, რომელიც იცავდა ფერისცვალების ტაძარს დამპყრობლებისგან, რომლებმაც ტაძრის კარები ჩამოაგდეს. მას ბრალად ედება უკრაინის კონსტიტუციის 173 მუხლის დარღვევა, რომელიც ითვალისწინებს გამასწორებელ შრომას, ადმინისტრაციულ პატიმრობას ან ჯარიმას.
პოლიციის პრესსამსახურში წერენ, რომ „კონფლიქტური სიტუაცია ფიზიკურ შეხლა-შემოხლაში გადაიზარდა. გარდა ამისა, ეკლესიის წარმომადგენელი შიგნით ჩაიკეტა და ცეცხლმაქრი გამოიყენა, რათა შენობაში არავინ შესულიყო“.
აქტივისტების შესახებ, რომლებიც 3 საათის განმავლობაში ჭრიდნენ საკათედრო ტაძრის კარებს საფქვავებით, პოლიციას არაფერი უთქვამს.
პრესსამსახურში აცხადებენ, რომ ტაძრის შტურმით აღების დროს „კიევის რეგიონში მუშაობდნენ ბილა-ცერკვას პოლიციის დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციისა და პოლიციის სპეციალური პოლკის თანამშრომლები“.
„კიდევ ერთხელ მოგიწოდებთ, პრობლემური სიტუაციები მოაგვაროთ საკანონმდებლო ჩარჩოში, წინააღმდეგ შემთხვევაში თქვენ მოგიწევთ თქვენს ქმედებებზე პასუხის გაცემა მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად“, - დაიმუქრა პოლიცია.