კიევის სასულიერო სკოლებმა გამოუშვეს ვიდეოების სერია უმე-ის შესახებ მითების უარყოფით
არქიმანდრიტმა მიტროფანმა (ბოჟკომ) უარყო ანტიეკლესიური ძალების მიერ დაწესებული სტერეოტიპი, რომ უმე-ის სასულიერო პირები, სავარაუდოდ, რელიგიურ სიძულვილს აღძრავენ.
კიევის სასულიერო აკადემიამ და სემინარიამ გამოუშვა მე-13 ვიდეო, რომელიც აგრძელებდა ადრე გამოქვეყნებულ ვიდეოების სერიას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შესახებ გავრცელებული მითების უარყოფით.
ახალ ვიდეოში, პროექტის ლიდერი, კიევის სასულიერო სკოლების აკადემიური მდივანი, არქიმანდრიტი მიტროფანი (ბოჟკო), არღვევს ანტიეკლესიური ძალების მიერ დაწესებულ სტერეოტიპს, რომ უმე-ის სასულიერო პირები თითქოს „აღვივებენ რელიგიათშორის სიძულვილს“.
მამა მიტროფანმა აღნიშნა, რომ „ეს ბრალდებები ეფუძნება იმ ფაქტს, რომ ჩვენი სასულიერო პირები იცავენ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეების უფლებებს, მიუთითებენ იმ უკანონო ქმედებებზე, რომლებიც ჩადენილია სხვა რელიგიური თემების მიერ; ამ უფლებების დაცვას ეწოდება "რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივება".
„თუ გადავხედავთ მათი გამოსვლების ან პუბლიკაციების შინაარსს, დავინახავთ, რომ არ არის რელიგიათაშორისი სიძულვილის გაღვივება, ან სხვა რელიგიური თემების წარმომადგენლების მიმართ რაიმე უკანონო ქმედებების მოწოდება, ან თუნდაც მათი უფლებებისა და თავისუფლებების შეზღუდვის მოწოდებები“, - განაცხადა არქიმანდრიტმა.
მისი თქმით, უმე-ის არაკეთილმოსურნეები, სხვა საკითხებთან ერთად, რელიგიურ სფეროში ვითარების ანალიტიკურ შეფასებებს და ოპონენტებთან პოლემიკის დროს გამოთქმულ მოსაზრებებს მიაკუთვნებენ „სიძულვილის გაღვივებას“.
„მართლმადიდებლური ეკლესიის არსებობის დასაწყისიდანვე წარმოიშვა საღვთისმეტყველო დავა. ამის მტკიცებულება შეგვიძლია წმინდა წერილში ვნახოთ. ჩვენ ვხედავთ, რომ მოციქულთა შორისაც იყო კამათი და პოლემიკა გარკვეულ საკითხებზე. მართლმადიდებლური ეკლესიის ისტორიის განმავლობაში სასულიერო დავა მიზნად ისახავდა ეკლესიის დოქტრინის უფრო მკაფიო ფორმულირებას, ეს იყო პასუხი ერესების გამოწვევებზე, ეკლესიის სტრუქტურასა თუ მემკვიდრეობაზე - წმინდა ტრადიციის საფრთხეებზე“, - განმარტავს კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის აკადემიური მდივანი.
მან აღნიშნა, რომ ამქვეყნიურ ცხოვრებაშიც „ბევრი საკითხია, რომლის ირგვლივ მიმდინარეობს დისკუსია, თითოეულ მხარეს აქვს თავისი არგუმენტები, მომხრე და წინააღმდეგი ამტკიცებს თავის პოზიციას“.
„როგორც საერო ცხოვრებაში, ჩვენ არ გვჯერა, რომ ადამიანები, რომლებიც არ ეთანხმებიან ერთმანეთს და იცავენ თავიანთ თვალსაზრისს, იწვევს რაიმე სახის მტრობას, ასევე საეკლესიო გარემოში გვაქვს უფლება დავამტკიცოთ ჩვენი აზრი. მეტიც, ჩვენი ბევრი ოპონენტი იმყოფება მედიასივრცეში და მათთან შედარებით უმე-ის ხმა საკმაოდ ჩუმად ისმის“, - განაცხადა მამა მიტროფანმა.
მისი თქმით, „ჩვენს საზოგადოებას აქვს უფლება, ინფორმაციასა და მოსაზრებების ფართო სპექტრზე თავისუფალი წვდომა ჰქონდეს, რათა დაინახოს უკრაინაში არსებული სიტუაციის უფრო სრულყოფილი სურათი და გააკეთოს საკუთარი არჩევანი“.
„მკაფიოდ და ღიად უნდა ვისაუბროთ ჩვენს შორის არსებულ პრობლემებზე. უკვე გამოვლენილ პრობლემურ სფეროებში, ჩვენ უნდა მოვძებნოთ გზები ამ პრობლემების გადასაჭრელად. შესაბამისად, თუ ჩვენი იერარქები საუბრობენ თავიანთ გულისტკივილზე, რაც არის რეალურად პრობლემა უკრაინულ მართლმადიდებლობაში, მაშინ ეს არ არის რელიგიური სიძულვილის გაღვივება, არამედ, პირიქით, შესაძლებლობა გვესმოდეს, რა არის ცუდი ჩვენს გარემოში და რა შეიძლება გაკეთდეს სიტუაციის გასაუმჯობესებლად“, - აღნიშნა არქიმანდრიტმა მიტროფანმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვიშგოროდისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტი პავლე, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი, ტულჩინსკისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტი იონათანი, უჟგოროდის ტაძრის წინამძღვარი, დეკანოზი დიმიტრი სიდორი და უმე-ის სხვა წარმომადგენლები ბრალდებულები არიან უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივება, მოქალაქეთა გრძნობების შეურაცხყოფა მათ რელიგიურ მრწამსთან დაკავშირებით და ა.შ.) მუხლის დარღვევაში.