ბულგარეთის ეკლესია მხოლოდ შეისწავლის „უკრაინის საკითხს“, - ბმე იერარქი
მიტროპოლიტმა გაბრიელმა განაცხადა, რომ ბულგარეთის ეკლესიას ჯერ არ განუხილავს საკითხი უკრაინაში შექმნილი საეკლესიო სიტუაციის შესახებ.
ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის წევრმა, ლოვჩანსკის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა (დინევმა) გამომცემლობა Orthochristian.com -თან კომენტარში განაცხადა, რომ ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესია ჯერ კიდევ აპირებს დეტალურად განიხილოს უკრაინაში ეკლესიის განხეთქილების სიტუაცია.
„ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა დანიშნა ეპისკოპოსთა კომისია, რომელიც დეტალური შესწავლის უკრაინაში განხეთქილების საკითხს და ბულგარეთის ეკლესიის სინოდის წევრებს სხდომებზე მოახსენებს. აქამდე მსგავსი მოხსენებები არ ყოფილა“, - განმარტა მღვდელმთავარმა ბულგარეთის ეკლესიის ახლანდელი პოზიცია უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ.
მიტროპოლიტმა გაბრიელმა არაერთხელ გამოთქვა აზრი უკრაინაში შექმნილი სიტუაციის გამო, აღნიშნა, რომ არსებობს მხოლოდ ერთი მართლმადიდებელი ეკლესია - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია. 2018 წლის ოქტომბერში მან მოუწოდა ბულგარეთის ეკლესიას მოიწვიოს სრულიად მართლმადიდებლური კრება უკრაინის საკითხის გადასაწყვეტად. მიტროპოლიტ გაბრიელს აგრეთვე არაერთხელ უთქვამს, რომ კონსტანტინოპოლის ქმედებები უკრაინაში ეწინააღმდეგებიან ეკლესიის წმინდა კანონებს.
„მე როგორც ეპისკოპოსი და ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტროპოლიტი კატეგორიულად ვაცხადებ, რომ უკრაინაში არსებობს მხოლოდ ერთი წმინდა კანონიკური ეკლესია. ეს არის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია უნეტარესი მიტროპოლიტის ონოფრეს მეთაურობით“, - დაამატა იერარქმა Orthochristian.com -თან კომენტარში.
შეგახსენებთ, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „მიტროპოლიტმა“ ეპიფანე დუმენკომ 2019 წლის 5 დეკემბრის ВВС Україна -თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ კიდევ ხუთი ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესია მზადაა წავიდეს კვიპროსის ეკლესიის გზით და აღიაროს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესია - ეს არის საქართველოს, იერუსალიმის, რუმინეთის, ბულგარეთის და ალბანეთის ეკლესიები.
ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის 2018 წლის 4 ოქტომბრის წმინდა სინოდმა შექმნა კომისია უკრაინის საკითხთან დაკავშირებით, რომელსაც სათავეში ჩაუდგა სტაროზაგორსკის მაღალყოვლადუსამღვდელოესი მიტროპოლიტი კვიპრიანე. შექმნილი სიტუაციის შესაწავლა გრძელდება, ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქები ელოდებიან მოხსენებას ამ საკითხის თაობაზე.
როგორც მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ბულგარეთის მართლმადიდებელ ეკლესიაში აირჩიეს ახალი მიტროპოლიტი და სინოდის წევრი.