ბართლომემ მოგვატყუა რომ არ ჩაერეოდა უკრაინის საქმეებში,- რმე ეპისკოპოსი
მიტროპოლიტმა ილარიონმა თქვა, რომ ფანარიონის მეთაურმა ადგილობრივი ეკლესიების დელეგაციის თანდასწრებით განაცხადა, რომ უკრაინის კანონიკური წინამძღოლი არის ონუფრი.
2021 წლის 26 იანვარს სსუგ რმე თავჯდომარემ ვოლოკამის მიტროპოლიტმა ილარიონმა (ალფეევი) ექსკლუზიურ ინტერვიუში ბერძნულ გამომცემლობა "რომფეა"-სთან განაცხადა, რომ კრეტის დიდი კრების წინ, რომელიც შედგა 2016 წელს, პატრიარქმა ბართლომემ პირობა მოგვცა არ ჩარეულიყო უკრაინის რელიგიურ სიტუაციაში და არ შეასრულა თავისი პირობა.
მიტროპოლიტ ილარიონის სიტყვებით "2016 წელს გამართულ ეპისკოპოსების სინაქსისზე შამბეზიში პატრიარქმა ბართლომემ ყველას გასაგონად, ადგილობრივი ეკლესიების დელეგაციის წინაშე თქვა: "ჩვენ ვაღიარებთ მიტროპოლიტ ონუფრის და მივესალმებით მას როგორც ერთადერთ კანონიკურ იერარქს ჩვენი მართლმადიდებელი ეკლესიისა უკრაინაში ასევე მის დაქვემდებარებაში მყოფ წმინდა ეპისკოპოსებთან ერთად".
მიტროპოლიტმა ილარიონმა აღნიშნა, რომ "პატრიარქმა ბართლომემ ასევე მოგვცა პირობა არ ჩაერიოს უკრაინის საეკლესიო საქმეებში არც დიდ კრებაზე, არც მის შემდეგ. ჩვენ ამ სიტყვებს დავუჯერეთ. ჩვენ გვეგონა: რადგანაც ასე ამბობს მსოფლიო პარტრიარქი, მოდით ჩვენ სინამდვილეში, როგორც ის გვპირდება, ჩავატარებთ წმინდა კრებას, და ამის შემდეგ გავაგრძელებთ ავტოკეფალიაზე საუბარს. არ შეიძლებოდა მისი ნდობა, მან ჩვენ მოგვატყუა, ეს იყო ჩვენი ძალიან დიდი შეცდომა",- დაასკვნა მიტროპოლიტმა ილარიონმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობათა მეთაური წერდა, რომ განხეთქილება მართლმადიდებლობაში ინსპირირებულია აშშ ხელისუფლების მიერ.