ალბანელმა, რომელიც საკუთარ თავს "მღვდელს" უწოდებს, კოსოვოში სმე-ს ტაძარი მიიტაცა
ნიკოლა ჯუფკამ, კოსოვოს ხელისუფლების მხარდაჭერით და პატრიოტული ლოზუნგებს ამოფარებულმა, სერბეთის ეკლესიის ტაძარი მიიტაცა.
2023 წლის 28 ნოემბერს, კოსოვოში, პოდუევოს მუნიციპალიტეტის სოფელ რაკინიცაში, წმინდა მიქაელ მთავარანგელოზის ეკლესიაში, „მღვდელმა“ ნიკოლა ჯუფკამ „საეკლესიო რიტუალი“ შეასრულა, იუწყება სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის რასკო-პრიზრენის ეპარქიის ვებგვერდი.
„ეს არის უხეში თავდასხმა სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საკუთრებაზე, ეთნიკური და რელიგიური სიძულვილისა და არასტაბილურობის გავრცელების მიზნით კოსოვოსა და მეტოჰიას ტერიტორიაზე“, - ნათქვამია ეპარქიის განცხადებაში.
მათ განაცხადეს, რომ „პოდუევოს მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლები ასევე მონაწილეობდნენ სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ძარცვასა და შეურაცხყოფაში, რომელიც აშენდა მე-15 საუკუნეში და მოგვიანებით განახლდა“.
ადგილობრივი მედიის ცნობით, დამპყრობლების მიზანი იყო ამ ტაძრის "ფანა ნოლის ეკლესიად" გამოცხადება, რომელიც ეკუთვნის თვითგამოცხადებულ "ალბანურ ეროვნულ მართლმადიდებლურ ეკლესიას ელბასანიდან".
„ეს დანაშაულებრივი ქმედების კიდევ ერთი სერიიდან არის, რომელიც მიზნად ისახავს სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სულიერი და კულტურული მემკვიდრეობის ქურდობას, ანუ ჩვენი სულიერი და კულტურული მემკვიდრეობის „ალბანიზაციას“ ან „კოსოვიზაციას“, - დარწმუნებულია რასკო-პრიზრენის ეპარქია.
ალბანეთის ეკლესიამ განაცხადა, რომ ნიკოლა ჯუფკა ალბანეთის რესპუბლიკის მოქალაქეა ელბასანიდან, რომელსაც უფლება არ აქვს საკუთარ თავს „მღვდელი“ უწოდოს.
ნიკოლა ჯუფკა ამტკიცებს, რომ იგი ხელდასხმულია სერბულ-რუმინული წარმოშობის გარკვეული პირის მიერ, რომელსაც არანაირი კავშირი არ აქვს მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან და არ არის სასულიერო პირი.
„ნიკოლა მხოლოდ საკუთარ თავს წარმოაჩენს, მას არც ეკლესია აქვს და არც მრევლი ჰყავს, მიუხედავად მისი პომპეზური განცხადებებისა, რომელსაც დროდადრო აკეთებს მედიაში“, - აცხადებენ ალბანეთის ეკლესიაში.
მათ ასევე თქვეს, რომ ჯუფკა "მსახურობს" მისი სახლის სარდაფში, ღიად ატყუებს საზოგადოებას მედიაში, რომ ეს არის "პალეო-ქრისტიანული კატაკომბის ეკლესია".
ჯუფკა აკეთებს "პატრიოტულ" განცხადებებს და "ერთდროულად დასცინის და აბუჩად იგდებს ალბანელ მართლმადიდებელ სასულიერო პირებს, ასევე ემუქრება და დაცინის რელიგიური ლიდერებისა და სხვა სარწმუნოების მღვდლებს".
„ეს ადამიანი არ ექვემდებარება არც ერთ საეკლესიო მმართველობას და არ არის პასუხისმგებელი საკუთარ ქმედებებზე. მისი ერთადერთი ინტერესი არის მედია პროპაგანდა და საზოგადოების ყურადღების მიპყრობა, რა ზიანიც არ უნდა მიადგეს ამით წმიდა წესრიგისა და მართლმადიდებლური სარწმუნოების რეპუტაციას“, - თვლიან ალბანეთის ეკლესიაში.
სოფელ რაკინიცაში სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შენობაში ძალადობრივ შეჭრასთან დაკავშირებით, რასკო-პრიზრენის ეპარქია აღძრავს სისხლის სამართლის საქმეს ნიკოლა ჯუფკას წინააღმდეგ და პოლიციას მოსთხოვს გაერკვეს ამ დანაშაულებრივ ქმედებაში პოდუევოს მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლების მონაწილეობაში.