მეუ დაიწყო გადაწყვეტილებით მიიღოს ფილარეტის და მაკარის მიმართვები-ბართლომე
ფანარიონის მეთაური თვლის, რომ ტომოსის მინიჭებამდე „მრავალი უკრაინელი არ შედიოდა მართლმადიდებელ ეკლესიაში.“
2021 წლის 6 მარტს პატრიარქ ბართლომეს უკრაინელ დილეგაციასთან შეხვედრისას, რომელიც შედგებოდა პარტია „ხალხის მსახური“-ს წარმომადგენლებისა და უკრაინის დიპლომატიური კორპუსისაგან, განაცხადა, რომ ფანარიონის გადაწყვეტილებით მიღებული აპელაციით ფილარეტ დენისენკოს და მაკარი მალეტიჩის მიმართ დაიწყო სვლა „მეუ-ს გამაერთიანებელი კრებისკენ“, იტყობინება ბერძნული საიტი „რომფეა.“
ფანარიონის მეთაურმა აღნიშნა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო-„უკრაინელი ხალხის დედა-ეკლესიაა“, რომელმაც „სიხარულით უპასუხა უკრაინის პრეზიდენტების,პოლიტიკური ხელისუფლების და პარლამენტის მრავალრიცხოვან თხოვნებს ავტოკეფალიაზე ტომოსის მინიჭების შესახებ.“
პატრიარქ ბართლომეს სიტყვებით, ტომოსის მინიჭებამდე „მრავალი უკრაინელი არ შედიოდა მართლმადიდებელ ეკლესიაში,“ ამიტომ „ტომოსი ავტოკეფალიის მინიჭების შესახებ იყო დედა- ეკლესიის პასუხისმგებლობის აქტი მრავალმილიონიანი ჩვენი მართლმადიდებელი ძმებისა და დების წინაშე, რომლებიც იყვნენ ეკლესიის გარეთ.“
„მსოფლიოს საპატრიარქოს წმინდა სინოდის გადაწყვეტილებით 2018 წლის ოქტომბერში მიიღებული ფილარეტისა და მაკარის მიმართვით დაიწყო გზა გამაერთიანებელი სინოდის (კრების) , რომელიც გაიმართა კიევის ისტორიულ წმინდა სოფიას ეკლესიაში, 2018 წლის 15 დეკემბერს,“- აღნიშნა პატრიარქმა ბართლომემ.