მიტ. ანტონმა ისაუბრა სასწაულმოქმედი ხატების გამობრძანებაზე 27 ივლისს
კიევში რუსეთის ნათლობის დღესთან დაკავშირებით ჩამოაბრძანებენ პოჩაევოს, სვიატიგორსკის, ზიმნენსკისა და კასპეროვსკის ღვთისმშობლის ხატებს და თავად ვლადიმირის წმინდა ნაწილებს.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა განაცხადა, რომ სიწმინდეებს ჩამოაბრძანებენ რუსეთის გაქრისტიანების 1033 წლისთავის აღსანიშნავ სადღესასწაულო ღვთისმსახურებაზე ვლადიმირის გორაკზე კიევში 27 ივლისს, რომლის შემდეგ ჩატარდება დიდი მსვლელობა ჯვრით კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების ტაძრისკენ, იუწყება თავის Facebook- გვერდზე უმე-ს საინფორმაციო ცენტრი.
"წინასწარ დაგეგმილია დღესასწაულზე კიევში ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის პოჩაევოს ხატის მობრძანება - ეს პოჩაევოს სიწმინდეა, სვიატოგორსკის ღვთისმშობლის ხატი -ეს აღმოსავლეთის სიწმინდეა, ზიმნენსკისა და კასპეროვსკის ღვთისმშობლის ხატები - სამხრეთის სიწმინდეებია, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონმა. - ასევე იქნება კიდობანი თავად ვლადიმირის წმინდა ნაწილებით და სხვა სიწმინდეები". უმე-ს საქმეთა მმართველის სიტყვებით, სასწაულმოქმედი ხატებითა და სიწმინდეებით გაემართებიან ჯვაროსნულ მსვლელობაში, ხოლო ლავრაში დაბრუნებისას დააბრძმოციქულთა ტოლი წმინდა თავადის ვლადიმირის ხატი. ფოტოანებენ სატაპეზო ტაძარში, სადაც ისინი დარჩებიან 28 ივლისის საღამომდე. სიწმინდეებთან განუწყვეტლივად ჩატარდება დაუჯდომელები და ლოცვები, ამიტომ მორწმუნეებს ღამითაც და დღისითაც შეეძლებათ მოსვლა და ლოცვა.