სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა მიტროპოლიტი არსენის გათავისუფლების შესახებ
2025 წლის 23 იანვარს დნიპროს სააპელაციო სასამართლოში გაიმართა მოსმენა, სადაც განიხილებოდა მიტროპოლიტი არსენის საჩივარი პატიმრობის ვადის გაგრძელების შესახებ, - იუწყება სვიატოგორსკის ლავრას ტელეგრამ-არხი.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო დეპუტატმა ვიქტორია გრიბმა და ეპისკოპოს არსენის მხარდასაჭერად ისაუბრა. სასამართლომ განიხილა დაცვის მხარის მიერ შეტანილი საჩივრები დონეცკის ოლქის სლავიანსკის საქალაქო და საოლქო სასამართლოს 2024 წლის 5 დეკემბრის გადაწყვეტილების წინააღმდეგ, რომელიც დნიპროვსკის წინასწარი დაკავების ცენტრში მიტროპოლიტ არსენის პატიმრობას 2025 წლის 2 თებერვლამდე გაუხანგრძლივდა.
სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ადვოკატების მოთხოვნა ეპისკოპოსის გათავისუფლების შესახებ.
დონეცკის ოლქის სლავიანსკის საქალაქო და საოლქო სასამართლოს შემდეგი სხდომა მიტროპოლიტის საქმეზე ონლაინ გაიმართება 2025 წლის 28 იანვარს. სადაც განიხილავენ მეტროპოლიტისთვის შემდგომი აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის კიდევ ორი თვის გახანგრძლივების შესახებ. პროკურორმა შეიტანა შუამდგომლობა მიტროპოლიტის პატიმრობის გახანგრძლივების შესახებ.
შეხვედრა 13:00 საათზე დაიწყება.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ სვიატოგორსკის მიტროპოლიტმა არსენმა გისოსებს მიღმა აღნიშნა სვიატოგორსკის ლავრის მმართველობის 30 წლის იუბილე.