დონეცკთან ეკლესიას ჭურვი ესროლეს, სადაც სქიმ-არქიმანდრიტი ზოსიმე მსახურობდა
ალექსანდრე ნეველის სახელობის ეკლესიაში დაზიანებულია ფანჯრები და გალავანი, ნატყვიარები ეტყობა ტაძრის კედლებს. ამოჭრილია კედლები.
2022 წლის 27 თებერვალს დონეცკის მახლობლად მდებარე სოფელ ალექსანდროვკაში, წმინდა მართლმორწმუნე პრინც ალექსანდრე ნეველის სახელობის ეკლესიას ნაღმტყორცნებიდან ცეცხლი გაუხსნეს, იუწყება ტელეარხი SPAS.
„კვირას ლიტურგიის დასრულების შემდეგ, მორწმუნეები სატრაპეზოში წავიდნენ და ამ დროს, დაახლოებით 14 საათზე, ეკლესიის ეზოში ნაღმი აფეთდა. საბედნიეროდ, არც ერთი მრევლი არ დაშავებულა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
დონეცკის ეპარქიამ დაადასტურა ეს ფაქტი და აღნიშნა, რომ „თავად ეკლესიის შენობა მხოლოდ ჭურვის ფრაგმენტებით დაზარალდა. ღვთის მადლით არავინ დაშავებულა“.
საბჭოთა წლებში ამ ტაძარში მოღვაწეობდა დონბასს მიღმა ცნობილი სქექიმანდრიტი ზოსიმა (სოკური), რომლის დედა, სქემატურ-მონაზონი მარიამნა, რომელიც ხშირად მოდიოდა ამ ტაძარში თაყვანისცემისთვის, სოფლის სასაფლაოზე დაკრძალეს.