მიხაილოვკას ეკლესიაში,სადაც უკანონო საკეტი მოხსნეს,ღვთისმსახურება განახლდა
21 მაისს უფლებადამცველმა მიხაილოვკაში ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის უკანონო ლუქები მოხსნა და 22 მაისს ღვთისმსახურება განახლდა.
2022 წლის 22 მაისს ღვთისმსახურება განახლდა ხმელნიცკის რაიონის სოფელ მიხაილოვკას მიძინების ეკლესიაში, რომელიც ადრე უკანონოდ იყო დალუქული ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ. ეკლესიიდან ვიდეო ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე უფლებადამცველმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ გამოაქვეყნა.
„ტაძარი, საიდანაც გუშინ სტიკერები ჩამოვიღე, რომელიც ე.წ „პატრიოტებმა“ მიაკრეს. უკრაინის კანონის უზენაესობა და კანონმდებლობა!!! ჩემი სახელით მადლობას ვუხდი სამართალდამცავ ორგანოებს, რომლებმაც სათანადოდ შეასრულეს თავიანთი მოვალეობები საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის უზრუნველსაყოფად“, - წერს კოხანოვსკაია.
ვიდეომიმართვაში მრევლი იტყობინება, რომ ტაძრის წინამძღვარმა მამა ანდრეიმ ომის პირველივე დღიდან აკურთხა ყოველდღიურად ლოცვა მშვიდობისა და უკრაინელი ჯარისკაცებისთვის, რომელთა სახელებს მიხაილოვკას, მიმდებარე სოფლებისა და ხმელნიცკის ყველა მცხოვრები წერს. სიაში 500-მდე სახელია. მორწმუნეების თქმით, მათი თითქმის ყველა ნათესავი ფრონტზე იბრძვის.
„ყველა ჩვენგანი, ტაძრის მრევლი, მადლობელი ვართ, რომ კვლავ შეგვიძლია ტაძარში ვილოცოთ, ვეზიარებით ქრისტეს წმინდა საიდუმლოებებს. ჩვენ ვლოცულობთ არა მხოლოდ ჩვენი სოფლისთვის, არამედ მთელი უკრაინისთვის, ყველა ჯარისკაცისთვის, ვინც ჩვენს სიაშია. ღმერთმა დაგლოცოს, რომ შევძლოთ ეკლესიაში მივიდეთ და ვილოცოთ ყველასთვის“, - ამბობს ერთ-ერთი მრევლი.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მიხაილოვკაში, უფლებადამცველმა უმე-ის უკანონოდ დალუქული ეკლესიის კარები გახსნა.