"პირადად თქვენ დაგწვავთ!": რადიკალები ტარაშჩაში მორწმუნეებს დაემუქრნენ
დუმენკოს აგრესიული მომხრეები, მეუ-ს რელიგიური საზოგადოების ყალბი რეგისტრაციის უკან ამოფარებულები, აცხადებდნენ თავიანთ უფლებებს პეტრე-პავლეს ეკლესიაზე.
2022 წლის 6 ივნისს, კიევის რეგიონის ქალაქ ტარაშჩაში, მეუ-ს აქტივისტები მივიდნენ უმე-ის პეტრესა და პავლეს ეკლესიაში და დაემუქრნენ მღვდელს, დეკანოზ სერგი კოზიუკს. ვიდეო Youtube-ის არხმა „მართლმადიდებელი ჟურნალისტი“ გამოაქვეყნა.
სანამ მრევლი ლოცულობდა და კითხულობდა აკათისტებს ტაძარში, მეუ-ს აქტივისტები მის კარიბჭეს მიღმა მღეროდნენ უკრაინის ჰიმნს და "Chervona viburnum", ყვიროდნენ "სიკვდილი მტრებს!" და შეურაცხყოფას აყენებდნენ უმე-ის მორწმუნეებს. ჭიშკრას მიღმა ერთ-ერთი რადიკალი აბატს დაჰპირდა, რომ „პირადად მას დაწვავდნენ“. მეუ-ს „მღვდელმა“ იური სალნიკმა ბრბოს მოუწოდა, ტაძრის კლიტე გაეჭრათ და შიგნით შესულიყვნენ, რადგან „უკრაინის მოქალაქეებს უფლება აქვთ ეკლესიაში ილოცონ“.
მჟკ-ის წყარომ ტარაშჩიში განაცხადა, რომ უმე-ის პეტრე და პავლეს ტაძრის საზოგადოება ოფიციალურად დარეგისტრირდა 2002 წლის ოქტომბერში კიევის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ბრძანებით. 2019 წელს კი იური სალნიკმა მოითხოვა თავისი უფლებები პეტრე-პავლეს ეკლესიაზე და ოფიციალურად დაარეგისტრირა იგი „პეტრე-პავლეს თემის“ წესდებაში, ახლა კი დუმენკოს მომხრეები ამტკიცებენ, რომ ეს ტაძარი უკვე 17 წელია მათ ეკუთვნით.
”საქმე იმაშია, რომ მეუ-მ შექმნა თავისი საზოგადოება ფიქტიურად, კიევის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ბრძანების გამოყენებით, იგივე ნომრით 648, 10/29/2002,” - განმარტა ჩვენმა წყარომ. ”ანუ, წინა თარიღით დაარეგისტრირეს იგი უმე-ს საზოგადოების მისამართით.”
ჯერ კიდევ 2007 წელს უმე(კ)-მ სოფელში წმინდა გიორგის ეკლესიის მშენებლობა დაიწყო, რომელიც პეტრე-პავლეს ტაძრისგან განსხვავებით, მას შემდეგ დაუმთავრებელია - სახურავისა და გუმბათის გარეშეა დარჩენილი. აქ დუმენკოს მომხრეები სარდაფში რამდენიმე წლის განმავლობაში იკრიბებოდნენ ღვთისმსახურებისთვის და ახლა გადაწყვიტეს მოითხოვონ თავიანთი უფლებები ეკლესიის შენობაზე, რომელიც ეკუთვნის უმე-ს საზოგადოებას.
როგორც მჟკ წერდა, ჯერ კიდევ 2019 წლის მარტში, ტარაშჩაში, დუმენკოს მიმდევრები დაიმუქრნენ უმე-ის პეტრე-პავლეს ეკლესიის წართმევით.