კულტურის სამინისტრო ქვედა ლავრის ხუთი კორპუსის დალუქვით დაიმუქრა
უკრაინის კულტურის სამინისტრო ქვედა ლავრის 5 კორპუსს დალუქვით დაემუქრა და ბერებს 2023 წლის 4 ივლისამდე შენობის დაცლა მოსთხოვა.
ამის შესახებ ადვოკატმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამის არხზე განაცხადა.
მისი თქმით, შესაბამისი წერილი უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროდან მოვიდა.
„ნაკრძალისგან (კიევ-პეჩორის ლავრა, - რედ.) მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება, მონასტრის ბერებს აეკრძალოთ შენობაში შესვლა... ნაკრძალის ხელმძღვანელობის ბრძანებით შეიქმნა კორპუსების დალუქვის კომისია, რომელიც მუშაობას დაიწყებს 2023 წლის 4 ივლისს. ამასთან დაკავშირებით, გთხოვთ, გაათავისუფლოთ შენობა და გასაღებები გადასცეთ ნაკრძალის ხელმძღვანელობას“, - ნათქვამია კიევ-პეჩორის ლავრის მისამართით გაგზავნილ დოკუმენტში.
დალუქული იქნება შემდეგი შენობები:
– შენობა 45 – კელიები ახლო მღვიმეებში;
– კორპუსი 54 – სასტუმრო ეზო, ოფისი;
– კორპუსი 57 – სასტუმრო სახლის კელიები;
– კორპუსი 71 – სასტუმრო სახლის კელიები;
- კორპუსი 69 - სასტუმრო სახლის კელიები.
ნაკრძალი ბერებს ამ შენობის გასაღების ჩაბარებას სთხოვს. წინააღმდეგ შემთხვევაში საკეტები გაიჭრება და შეიცვლება.
შეგახსენებთ, რომ მარტის დასაწყისში ეროვნულმა ნაკრძალმა „კიევ-პეჩორის ლავრამ“ გადაწყვიტა შეეწყვიტა საიჯარო ხელშეკრულება მონასტერთან და უბრძანა სასულიერო პირებს 29 მარტამდე დაეტოვებინათ შენობა, ხოხო იმ ბერებს, რომლებიც მეუ-ში გადაყვანის სურვილს გამოთქვამდნენ, ლავრაში დარჩენის უფლება მიეცემოდათ. გადაწყვეტილება იმით აიხსნება, რომ კულტურის სამინისტროს კომისიამ კიევ-პეჩორის ლავრას სახელმწიფო ქონების გამოყენებაში დარღვევები აღმოაჩინა.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ლავრას დატოვების მოთხოვნას არ ეთანხმება და იჯარის შეწყვეტის გადაწყვეტილებას „უკანონოდ“ მიიჩნევს.
„23 მარტს ჩვენ შევიტანეთ სარჩელი და უკვე მესამე მოსამართლე არიდებს თავს საქმეს“, - განაცხადა კიევ-პეჩორის ლავრის დეპუტატმა მიტროპოლიტმა პავლემ (ლებედმა). მოგვიანებით ის შინაპატიმრობაში გადაიყვანეს რელიგიური მტრობის წაქეზების ბრალდებით.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ ლავრაში კულტურული და საერო ცხოვრების ცენტრები უნდა გაჩნდეს.