უმე-ს იურიდიულმა დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა კულტურის სამინისტროს მუქარაზე ლავრის დალუქვასთან დაკავშირებით
კიევ-პეჩორის ლავრა. ფოტო: sportishka.com
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ეროვნულ ნაკრძალს "კიევ-პეჩორის ლავრას" არანაირი საფუძველი არ აქვს მონასტრის შენობების დალუქვისთვის, იუწყება news.church.ua.
უმე ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტას სასამართლოში გაასაჩივრებს, დასძინა იურიდიულმა დეპარტამენტმა.
„ახლა სასამართლოს ამ საკითხზე გადაწყვეტილება არ მიუღია. შესაბამისად, რეზერვს არ გააჩნია რაიმე სამართლებრივი საფუძველი მსგავსი ქმედებისთვის და შენობების გათავისუფლებისა და გასაღებების გადაცემის მოთხოვნა უკანონოა, შესაბამისად უნდა ჩაითვალოს თავნებობად“, - აცხადებენ უმე-ის იურიდიულ დეპარტამენტში.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იურიდიულმა განყოფილებამ მოუწოდა რეზერვს და კომისიის წევრებს, არ დაარღვიონ კანონი და დაელოდონ სასამართლოს კანონიერ გადაწყვეტილებას.
შეგახსენებთ, 2023 წლის 30 ივნისს კიევ-პეჩორის ნაკრძალიდან ლავრის მისამართით წერილი გაიგზავნა, რომელშიც ნათქვამია, რომ შეიქმნა კორპუსის დალუქვის კომისია. კომისია მუშაობას 4 ივლისს შეუდგება.
მითითებული კომისიის სამუშაო გეგმის შესაბამისად, დაგეგმილია 45, 54, 57, 71, 69 კორპუსების დალუქვა. ნაკრძალის ხელმძღვანელობა კიევ-პეჩორის ლავრის ძმებს სთხოვს, გაათავისუფლონ შენობა და გადასცენ გასაღებები. დაუმორჩილებლობის შემთხვევაში მოხდება საკეტების შეცვლა, კორპუსის (შენობის) დალუქვა.
როგორც მჟკ-მ ადრე გაავრცელა ინფორმაცია, კულტურის სამინისტრო ქვედა ლავრის 5 კორპუსის დალუქვით დაიმუქრა.