კორჩინსკი ლავრის ბერების შესახებ: წასვლა არ უნდათ? მაშინ იხოხებენ
ორგანიზაცია "საძმოს" ხელმძღვანელმა დიმიტრი კორჩინსკიმ თქვა, რომ "მოსკოვის მღვდლები", რომლებსაც არ სურთ ლავრას ნებაყოფლობით დატოვება, იქიდან "ხოხვით გამოვლენ".
რადიკალური ორგანიზაცია ,,საძმოს’’ ხელმძღვანელმა დიმიტრი კორჩინსკიმ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა მუქარის შემცველი გზავნილი კიევ-პეჩერის ლავრის ბერების მიმართ, რომლებსაც არ სურთ მონასტრის ნებაყოფლობით დატოვება.
„მოსკოვის „მღვდლებმა“ განაცხადეს, რომ ლავრას არ დატოვებდნენ ნებაყოფლობით. მაშინ მათ ხოხვით მოუწევთ გამოსვლა“, - თქვა კორჩინსკიმ.
შეგახსენებთ, რომ დიმიტრი კორჩინსკი, როგორც УНСО-ს ერთ-ერთი ლიდერი, 1992 წელს ხელმძღვანელობდა კიევ-პეჩერის ლავრაზე თავდასხმას. 100-მდე ადამიანი, შეიარაღებული მილებითა, რეზინის ჯოხებითა და ჯაჭვებით, მონასტრის ტერიტორიაზე შევიდა და მისი აღება სცადა. შემდეგ ისინი სპეცრაზმმა გააჩერა.
როგორც მჟკ წერდა, სახალხო დეპუტატმა ნიკიტა პოტურაევმა თქვა, რომ ”ჩვენ უნდა მოვემზადოთ იმისთვის, რომ პატრიოტი საზოგადოება, მათ შორის ომის ვეტერანები, მოვა კიევ-პეჩერის ლავრაში, რათა მხარი დაუჭირონ მის განთავისუფლებას მოსკოვის საპატრიარქოს წარმომადგენლებისგან”.