ბერძენი მღვდლები გეი ქორწინების ლეგალიზაციას ეწინააღმდეგებიან
ემე-ის შვიდმა მღვდელმა ხელი მოაწერა დოკუმენტს, რომელშიც ნათქვამია, რომ ჰომოსექსუალიზმი არ არის ლეგიტიმური სექსუალური არჩევანი, არამედ ბუნების გადახრა და გაუკუღმართებაა.
ბერძენი მართლმადიდებელი მღვდლების ჯგუფმა მიმართა საბერძნეთის პრემიერ მინისტრს კირიაკოს მიცოტაკისს დაბლოკოს ლგბტ ინიციატივა „ქორწინებაზე თანაბარი ხელმისაწვდომობის შესახებ“, იტყობინება Εκκλησια Online.
გამოცემის მიერ გამოქვეყნებული ქვეყნის პრემიერ-მინისტრისადმი მიწერილ წერილში, ემე-ის მღვდლები აცხადებენ, რომ მათი პოზიცია არის „ეკლესიის მტკიცებულება“, ხოლო ლგბტ თემის ინიციატივა, რომელიც მიმართულია გეი ქორწინების ლეგალიზებაზე, „ძველი ამბავია“.
„პატარა უმცირესობა, რომელსაც ფართო წვდომა აქვს მედიაზე, როგორც ბეჭდურ, ისე ონლაინზე, წლების განმავლობაში ახორციელებდა ზეწოლას მთავრობებზე და მხარეებზე, რომ ლეგალურად აღიარონ მათი სექსუალური გადახრები“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
მღვდლები თვლიან, რომ იმ ქრისტიანებმაც კი, რომლებიც „ინარჩუნებენ თავისუფალ ურთიერთობას ეკლესიასთან“, იციან, რომ ღმერთმა შექმნა ორი სქესი, მამრობითი და მდედრობითი სქესი და „არ არსებობს მესამე სქესი“.
მამაკაცის ურთიერთმიზიდულობა ქალისა და ქალის კაცისადმი „ხსნის გზას ქორწინებისაკენ, რომელიც ქრისტიანულ ეკლესიაში მიჩნეულია „დიდ საიდუმლოდ“, სიყვარულის საიდუმლოდ, ადამიანთა სიცოცხლის წყაროდ. რაც იწვევს ქმრებისა და შვილების ქრისტიანულ სრულყოფილებას“, - იხსენებენ ემე-ის სასულიერო პირები.
„ეკლესია აკურთხებს იმ ინტიმურ ურთიერთობებს და ოჯახს, რომელსაც ქრისტიანული ქორწინება ქმნის, პატარა „სახლ“ ეკლესიად მიიჩნევს. ამიტომ, სრულიად ბუნებრივია, რომ გარდა კურთხეული ქრისტიანული ქორწინებისა, ეკლესია არ იღებს სხვა სახის ქორწინებას მისი წევრების, ქრისტიანებისთვის“, - აცხადებენ მღვდელმსახურები მიმართვაში.
ისეთ ფენომენთან დაკავშირებით, როგორიც არის ჰომოსექსუალიზმი, ეკლესიის პოზიცია, წერენ სასულიერო პირები, „უფრო ნათელია მისი დაარსების მომენტიდან დღემდე: ჰომოსექსუალობა არ არის ლეგიტიმური სექსუალური არჩევანი, არამედ ბუნების გადახრა და გაუკუღმართებაა.”
უფრო მეტიც, პავლე მოციქულის თქმით, ეს არის „ხორცის მძიმე, სასიკვდილო ცოდვა, რომელიც, თუ ჩამდენი არ ინანიებს, გააძევებს მას ღვთის სამეფოდან“.
ეკლესია არავითარ შემთხვევაში არ იღებს და არ შეურიგდება ცოდვას, დაამატეს მღვდლებმა და „არავითარ შემთხვევაში არ იძლევა თანხმობას ღვთის მიერ დადგენილი ბუნების კანონებიდან გადახვევაზე“ და „არავითარ შემთხვევაში არ ეთანხმება ქრისტიანულად გაამართლოს ქალსა და მამაკაცს შორის ქორწინება და „თავისუფალი თანაცხოვრება“, იქნება ეს ჰეტეროსექსუალი თუ ჰომოსექსუალი, მეტ-ნაკლებად თანაბარ მდგომარეობაში ნეტარ ქრისტიანულ ოჯახთან“, - ნათქვამია დოკუმენტში.