Great Lent begins for Orthodox Christians
The first week of Great Lent has begun for Orthodox Christians. Photo: azbyka.ru The first week of Great Lent has begun for Orthodox Christians. Photo: azbyka.ru
The Orthodox Church has entered the period of Great Lent, which precedes the greatest Christian feast – the Resurrection of Christ.
On March 2, 2025, Christians belonging to the Orthodox Church began Great Lent – a liturgical period that precedes Holy Week and Easter.
Great Lent consists of six weeks (or "sedmitzas"), making up a total of 40 days; hence, it is also called the Forty-Day Fast (Quadragesima). These six weeks are followed by Holy Week, during which fasting is also observed.
According to church tradition, Great Lent is the strictest, longest, and most significant of all Orthodox fasts. It was established in imitation of the 40-day fast of the Savior following His Baptism in the Jordan, as described by three evangelists (Matt. 4:1–2; Mark 1:12–13; Luke 4:1–2).
During this time, Christians refrain from consuming food of animal origin. Physical abstinence is accompanied by intensified prayer, repentance, and good deeds.
Great Lent is distinguished by special services and prayers. For example, during the first four evenings of Great Lent, the Great Penitential Canon of St. Andrew of Crete is read in churches. The Liturgy of the Presanctified Gifts is celebrated only during this liturgical period, and various services include the Prayer of St. Ephraim the Syrian.
Great Lent and Holy Week will conclude with the celebration of Easter on April 20.
As previously reported by the UOJ, His Beatitude Metropolitan Onuphry has blessed the UOC faithful for Great Lent.