ელენსკი: ღვთისმსახურება ლავრაში გაგრძელდება, მაგრამ მს-ს მონოპოლია არ იქნება
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ ,,რადიო კულტურის’’ რესურსს განუცხადა კიევ-პეჩორის ლავრაში შექმნილი ვითარების შესახებ.
„კულტურის სამინისტრომ და ნაკრძალმა (ეროვნული ნაკრძალი „კიევ-პეჩორის ლავრა“ - რედ.) ორი ეკლესიის ფუნქციონირებაში სერიოზული დარღვევები გამოავლინეს. ახლა იქ მუშაობს კომისია, რომელმაც უნდა დააფიქსიროს ეს დარღვევები და, თუ შესაძლებელია, აღმოფხვრას“, - განაცხადა ჩინოვნიკმა.
ელენსკიმ თქვა, რომ კულტურის სამინისტრო და ,,კიევ-პეჩორის ლავრის’’ ეროვნული ნაკრძალი სრულად იცავენ მოსაზრებას, რომ ეკლესიები ლოცვისთვისაა განკუთვნილი.
„ვფიქრობ, ამ ეკლესიებში ღვთისმსახურების ნებართვა იქნება, მაგრამ მოსკოვის საპატრიარქოს მონოპოლია, რა თქმა უნდა, არ იქნება“, - განაცხადა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელი ელენსკი აღშფოთებული იყო მღვდლებისა და საერო პირების ჩივილებით უმე-ის მრევლის ჩაგვრის შესახებ.