ალექსანდრიის ეკლესიის წინამძღვარმა სერბეთის პატრიარქს ლავრის მმართველის დაცვის შესახებ უპასუხა
ალექსანდრიის საპატრიარქოს ვებგვერდის ცნობით, პატრიარქმა თეოდორემ აღნიშნა, რომ ის იცავს ადამიანის უფლებებს, მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს ადამიანი პატივს სცემს და იცავს თავისი ქვეყნის კანონებს, ისევე როგორც თანამოქალაქეების უფლებებს.
თუმცა, მისი თქმით, „ჩვენს ალექსანდრიის საპატრიარქოს დიდი ხანია აწუხებს რუსული ეკლესიის უკანონო შეჭრის ცნობილი საქმე ამჟამინდელი საპატრიარქო იურისდიქციის საზღვრებში“.
აფრიკაში საეგზარქოსოს შექმნისას რმე-ის ქმედებებს ადარებს „მგლების მიერ ნახირის გაძარცვას“ (იოანე 20, 29), ალექსანდრიის პატრიარქმა ჰკითხა სერბეთის პატრიარქს, რატომ დუმდა და არ გამოავლინა იგივე მგრძნობელობა აფრიკის მართლმადიდებელი ქრისტიანებისადმი, რომლებიც „სულიერად იწამლებიან მოსკოვის საპატრიარქოსგან“.
ალექსანდრიის ეკლესიის წინამძღვარმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სერბეთის პატრიარქმა თავის წერილში ახსენა უკრაინა, „ცეცხლში გახვეული“ და არ დაასახელა „მართლმადიდებელი ხალხის წინააღმდეგ ამ აგრესიულ ომში დამნაშავე“.
„ჩვენი რუსი მართლმადიდებელი ძმები შეგნებულად ანაწევრებენ იესო ქრისტეს კვართს, შხამავენ ალექსანდრიის მეორე საყდარს, რომელმაც სარგებელი მოუტანა რუსეთის ეკლესიას ავტოკეფალური სტატუსის მინიჭებით“, - წერს ალექსანდრიის პატრიარქი.
„ჩვენ ვაფასებთ თქვენი პატრიარქალური სინდისის მგრძნობელობას ღვთისგან ბოძებული სამართლიანობის პრინციპის მიმართ და ველით, რომ დაუყოვნებლივ დაგმოთ ეს არაკანონიკური და არაეთიკური ქმედებები, მხურვალედ ვლოცულობთ, რომ მომავალში ჩრდილოეთიდან ჩამოსული ძმების ასეთი ანტიქრისტიანული და ანტიეკლესიური ქმედებები არ იქცეს თქვენთვის არა მხოლოდ შეთითხნილ ბრალდებებად, არამედ დრამატულ შედეგებად მთელი მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის“, - წერს პატრიარქი თეოდორე.