ფილარეტმა გაუუქმა ჯილდო სამხედროს, რომელიც ლგბტ პირი აღმოჩნდა
უმე-კს-მ გაუუქმა ჯილდო სამხედრო ოფიცერ ვიქტორ პილიპენკოს და დაადანაშაულა ტყუილში მას შემდეგ, რაც მან განაცხადა, რომ ფილარეტმა დააჯილდოვა ლგბტ ორიენტაციისთვის. ამის შესახებ ინფორმაციას კიევის საპატრიარქოს პრესსამსახური ავრცელებს.
ასე გამოეხმაურა უმე-კს სამხედრო კაცის განცხადებას ფეისბუქზე, „პატრიარქმა ფილარეტმა გადადგა ასეთი ნაბიჯი და მადლობა გადაუხადა მას, ღიად გეი უფლებების დაცვისთვის“.
თავის პუბლიკაციაში მეომარი ასევე წერდა, რომ „კიევის საპატრიარქომ რადიკალურად შეცვალა პოზიცია ლგბტ+ ადამიანების მიმართ და აღარ გვთვლის „ცოდვილებად“ და კორონავირუსის მიზეზად“.
ფილარეტმა სამხედრო კაცის განცხადებას უწოდა სიცრუე და მანიპულირება, ისევე როგორც "ბნელი ძალების მცდელობა დაამახინჯონ უმე-კს-ის თანმიმდევრული პოზიცია".
„მადლობას ვუხდით მეომარს ვიქტორ პილიპენკოს გაწეული სამხედრო სამსახურისთვის, მაგრამ არ ვიზიარებთ მის ცოდვილ პრეფერენციებსა და ლგბტ აჟიოტაჟს. გაცნობებთ, რომ ცოდვილი იდეოლოგიის ღია პროპაგანდისა და ღმერთის არსებობის უარყოფის გამო, საეკლესიო ჯილდოს No27468 ბრძანებულება ვიქტორ პილიპენკოს 02.08.2024 წ. ბათილად ითვლება“, - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბრიტანულმა მედიამ განაცხადა, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების რიგებში დაახლოებით 50 ათასი ლგბტ ჯარისკაცი მსახურობს.