გაეროს უფლებადამცველებს მოახსენეს უმე-ის მიტროპოლიტების სისხლისსამართლებრივი დევნის შესახებ
უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „NGO Public Advocacy“-ის ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა განაცხადა, რომ მან გაეროს წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებს მოახსენა უმე-ის იერარქების მდგომარეობაზე და სისხლისსამართლებრივი დევნის შესახებ, რომლებიც თავიანთი საქმიანობის ბუნებით არიან უფლებადამცველები. ამის შესახებ მან  YouTube-канале NGO Public Advocacy განაცხადა.
დენისოვმა მონაწილეობა მიიღო გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მორიგი სესიაში, რომელიც იმართება ჟენევაში 2024 წლის 26 თებერვლიდან 5 აპრილამდე.
დისკუსიაზე გაეროს წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებმა დაადასტურეს მზადყოფნა, უზრუნველყონ უფლებადამცველებისთვის ადექვატური დაცვა და მათი საქმიანობის პირობები, როგორც ეს გათვალისწინებულია საერთაშორისო სამართლისა და გაეროს სტანდარტებით, გააკრიტიკეს დაუსაბუთებელი დაკავებების, სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის და თავისუფლების შეზღუდვის შემთხვევები, რომლებსაც ადგილი აქვს ზოგიერთ ქვეყანაში.
12 მარტს ადვოკატი შეხვდა გაეროს უფლებადამცველების ვითარების სპეციალურ მომხსენებელს და მისცა მას მასალები ჩერკასისა და კანევსკის მიტროპოლიტ ფეოდოსის (სნიგირევი), მიტროპოლიტ პავლეს (ლებედი), ლონგინის (ჟარი) და ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტი იონათანის (ელეცკიჰ) წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის ფაქტებზე.
არასამთავრობო ორგანიზაცია  NGO Public-ის ხელმძღვანელმა ლოლორმა მიტროპოლიტ ლონგინის ცემის, მისი ადვოკატის დაკავებისა და ეპისკოპოსის კიდევ ერთი დამცველის მოწამვლით გარდაცვალების შესახებ მოახსენა.
დენისოვმა ასევე განაცხადა, რომ ”ხელისუფლების სისტემატური მოთხოვნები, გააძლიეროს პრევენციული ღონისძიება ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსზე, არის მასზე ზეწოლის საშუალება, რათა შეწყვიტოს მისი ჩვენება გაეროში უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე. ამავდროულად, უკრაინის სახელმწიფომ, პირიქით, უნდა შექმნას პირობები მსოფლიო პოლიტიკოსი ფეოდოსის ადამიანის უფლებათა შეუფერხებელი საქმიანობისთვის, როგორც ეს გათვალისწინებულია გაეროს ადამიანის უფლებათა დამცველთა დეკლარაციაში, რომლის მხარდაჭერასაც უკრაინა მუდმივად აცხადებს საერთაშორისო ღონისძიებებზე“, - განაცხადა მან.
ადვოკატი ირწმუნება, რომ შემდგომი  გაეროს სპეციალურ მომხსენებელთან უკრაინელი უფლებადამცველების მდგომარეობაზე მუშაობა გაგრძელდება.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ გაეროში ისაუბრა უმე-ის ეპისკოპოსებისა და მორწმუნეების წინააღმდეგ რეპრესიებზე.