სასამართლო განიხილავს შუამდგომლობას მიტროპოლიტ თეოდოსის წინასწარი დაკავების იზოლატორში მოთავსებაზე
2024 წლის 14 მარტს სასამართლოს მორიგი სხდომა იმართება ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსის საქმეზე. პროკურატურა ეპისკოპოსის წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაყვანას ითხოვს. ამის შესახებ ინფორმაციას ჩერკასის ეპარქიის ტელეგრამ-არხი ავრცელებს.
პროცესი დილის 11 საათზე დაიწყო. ეპარქია მორწმუნეებს ლოცვას სთხოვს ეპისკოპოსის გასაძლიერებლად.
„ერთად გავამხნევოთ ჩვენი ძვირფასი მღვდელმთავარი წმინდა თეოდოსი პეჩერელისადმი ერთობლივი ლოცვით. საერთო ლოცვას დიდი ძალა აქვს“, - ნათქვამია წერილში.
ჩერკასის ეპარქიამ გამოაქვეყნა ლოცვის ტექსტი:
,,წმინდაო მეუფეო მამა თეოდოს! ისმინე ჩვენი, შენდამი მლოცველთა ხმა. გვიხსენ ჩვენ, ღვთის მსახურნი, და ნუ შეწყვეტთ ლოცვას ჩვენთვის ქრისტე ღმერთისადმი, რამეთუ მოგეცემათ მადლი, რომ ილოცოთ ჩვენთვის. ევედრეთ ყოვლადმოწყალე ღმერთს გონებრივი და ფიზიკური ჯანმრთელობა, მშვიდი და ღვთისმოსავი ცხოვრება, ქრისტიანული აღსასრული და ქრისტეს უკანასკნელ სამსჯავროზე ღირსეული წარსდგომა, გვაჩვენეთ ცათა სასუფევლის გზა, რათა განვადიდოთ სახელი მამისა და ძისა და წმიდისა სულისა უკუნითი უკუნისამდე.’’
როგორც მჟკ იუწყება, გაეროს უფლებადამცველებს მოახსენეს უმე-ს მიტროპოლიტების სისხლისსამართლებრივი დევნის თაობაზე.