მონტენეგრო სერბეთის ეკლესიის იურისდიქციაშია - კვიპროსის მთავარეპისკოპოსი
კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მთავარეპისკოპოსმა გიორგიმ განაცხადა, რომ მონტენეგრო სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იურისდიქციაშია, ხოლო კვიპროსის ეკლესია არ უჭერს მხარს „მონტენეგროს ეკლესიის“ ავტოკეფალიას.
კვიპროსის ეკლესიის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა მეუფე გიორგის განმარტება, სადაც ნათქვამია, რომ „მონტენეგროს ეკლესიის“ ავტოკეფალიის საკითხი მონტენეგროს პრეზიდენტთან არ განხილულა.
„რაც, სავარაუდოდ, არასწორი ინტერპრეტაციის მიზეზი გახდა, იყო ჩემი პასუხი ჟურნალისტის შეკითხვაზე მონტენეგროს ეკლესიასთან ჩვენი ურთიერთობის შესახებ. მე კი ზუსტად ვუპასუხე, რომ ჩვენი ურთიერთობა არის ურთიერთობა ავტოკეფალურ ეკლესიებთან, ხაზგასმით აღვნიშნე, რომ ეკლესია მონტენეგროში არ არის ავტოკეფალური“, - წერს მეუფე გიორგი.
„კვიპროსის ეკლესიისთვის სერბეთის საპატრიარქოს იურისდიქციაში მყოფი მონტენეგროში ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხი არ დგას. ასეთი კითხვა ჩვენს კომპეტენციაში არ შედის“, - აღნიშნა კვიპროსის ეკლესიის წინამძღვარმა.
მჟკ წერდა, რომ მეუფე გიორგის თქმით, კვიპროსის ეკლესია არ უჭერს მხარს მონტენეგროს ეკლესიის ავტოკეფალიას.