მედია: ნეთანიაჰუმ სთხოვა ზელენსკის ხელი შეუწყოს ჰასიდიმის უმანში ჩასვლას
ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ ოთხშაბათს, 28 აგვისტოს, უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის პირველად ერთი წლის განმავლობაში დაურეკა. ხუთშაბათს რეშეტ ბეტმა განმარტა, რომ ისინი საუბრობდნენ ბრესლოვ ჰასიდიმის მომლოცველობაზე უმანში როშ ჰაშანასთვის, რომელიც ახლოვდება.
რამდენიმე დღის წინ უკრაინის ელჩმა ისრაელში ევგენი კორნიჩუკმა განაცხადა, რომ ისრაელის პრემიერ-მინისტრი მხოლოდ მაშინ ურეკავს, როცა რამე სჭირდება.
მიუხედავად იმისა, რომ გუშინ უკრაინულმა მედიამ დაწერა, ორმა ლიდერმა განიხილა სიტუაცია ახლო აღმოსავლეთში და ასევე, "ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა გამოხატა მხარდაჭერა უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი", ფაქტობრივად, ისრაელის მედია აცხადებს: "სიტუაცია ახლო აღმოსავლეთში“ იყო საუბრის ექსკლუზიურად ოფიციალური ვერსია.
„კოალიციის წარმომადგენლები, როგორც ყოველ წელს, ახდენენ ზეწოლას ნეთანიაჰუზე, რათა გადაჭრას უმანში მომლოცველებთან დაკავშირებული სირთულეები“, - ნათქვამია ისრაელინფოს ანგარიშში. – უმანში მომლოცველობა არ შეაჩერა არც კორონავირუსმა და არც უკრაინის ომმა. კიევი ცდილობდა შეეზღუდა ეს ქმედება, უსაფრთხოების სიტუაციიდან გამომდინარე, მაგრამ ეს ღვარცოფის შეჩერებას ჰგავდა. მომლოცველები მივიდნენ და უკრაინულ სოციალურ ქსელებში, როგორც ყოველ წელს, გამოჩნდა ვიდეო, სადაც ჩანს, როგორ ტოვებენ მატარებლებსა და ავტობუსებს“.