დმიტრუკმა საპარლამენტო მიმართვა გაუგზავნა უსაფრთხოების ძალებს ეკლესიების დაკავებასთან დაკავშირებით
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა ოფიციალური მიმართვა გაუგზავნა ყველა ძალოვანი უწყების ხელმძღვანელს, პრემიერ-მინისტრს, უმაღლესი რადას ხელმძღვანელს და ადამიანის უფლებათა კომისარს, რომელიც მან თავის ტელეგრამ-არხზე გაავრცელა. მისი ქმედებების მიზეზი კიევის ოლქის ქალაქ ირპენში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (უმე) ტაძრების დაკავება და პოლტავას ოლქის ქალაქ კრემენჩუგში სალოცავების დაკავების მცდელობა იყო.
2024 წლის 19 სექტემბერს, ირპენში, მეუ-ს წარმომადგენლებმა, ადგილობრივი ხელისუფლებისა და პოლიციის მხარდაჭერით, ძალის გამოყენებით მიითვისეს წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია და უმე-ის სამლოცველო, გაწყვიტეს საკეტები და სალოცავი გამოაცხადეს საკუთრებად. დმიტრუკი ირწმუნება, რომ ქმედებები განხორციელდა ქალაქის მერის, ალექსანდრე მარკუშინის ხელმძღვანელობით და სამართალდამცავი ორგანოების მონაწილეობით და ძალა გამოიყენეს მორწმუნეებისა და სასულიერო პირების წინააღმდეგ.
იმავე დღეს განხორციელდა კრემენჩუგის მიძინების ტაძრისა და სამების ეკლესიის დაკავების მცდელობა. დმიტრუკის თქმით, ეს ქმედებები, ისევე როგორც მათი მხარდაჭერა ხელისუფლების მხრიდან, არის ძალადობის გაგრძელება ქვეყნის უდიდესი აღმსარებლობის წინააღმდეგ.
დეპუტატმა მკაცრად დაგმო მსგავსი ქმედებები და თქვა: „მთავრობა აგრძელებს უკრაინელი ხალხის გენოციდს. ვინც მსგავს გადაწყვეტილებებს იღებს და დანაშაულს მალავს, აუცილებლად აგებს პასუხს თავის ქმედებებზე“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე სახალხო დეპუტატმა დმიტრუკმა განაცხადა, რომ მისი დაპატიმრება სურდათ უმე-ის დაცვის გამო.