იდ: კანონი მოძღვრებაზე აკრძალვის გარეშეა, მაგრამ სიურპრიზები შესაძლებელია
სამღვდელოების კანონი არ შეიცავს პირდაპირ აკრძალვებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის, მაგრამ მისი განხორციელებისას შესაძლოა სიურპრიზები იყოს. ამის შესახებ მჟკ-სთვის მიცემულ კომენტარში უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა განაცხადა.
მან განმარტა, რომ კანონპროექტის ტექსტიდან გამონაკლისის გარდა, კანონპროექტის მე-3 ნაწილის 7 პუნქტი, მასში „არ არსებობს პირდაპირი ან არაპირდაპირი აკრძალვები ან შეზღუდვები უმე-ის მღვდლებისთვის სამღვდელოების მსახურებაზე“.
თუმცა, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ კანონის ამოქმედების ეტაპზე „შესაძლოა სიურპრიზები შეგვხვდეს“.
მისი თქმით, მიღებული კანონი არ არის სრულყოფილი, მაგრამ უკეთესია, ვიდრე მისი წინა ვერსია, რომელიც სახალხო დეპუტატებმა 2018 წელს შესთავაზეს.
უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ოფიციალურ განმარტებაში დეკანოზი განმარტავს: 2021 წლის 30 ნოემბრის სხდომაზე დეპუტატებმა ხმა არ მისცეს დისკრიმინაციული ნორმით ცვლილებას უმე-ის მორწმუნეებთან მიმართებაში, რომლებიც ასრულებს სამხედრო მოვალეობებს უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში.
ამრიგად, მე-7 მუხლის მე-3 ნაწილში ნათქვამია, რომ „პირს, რომელსაც კანონიერად ეზღუდება წვდომა უკრაინის შეიარაღებული ძალების გაერთიანებებთან, სამხედრო ნაწილებთან და ქვედანაყოფებთან, უკრაინის ეროვნული გვარდიაში, სხვა სამხედრო ფორმირებებთან, რომლებიც ჩამოყალიბებულია კანონის შესაბამისად, უკრაინასა და სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახურში არ შეიძლება იყოს სამხედრო კაპელანი.“
რედაქტირება ეფუძნებოდა ე.წ. კანონს ეკლესიის იძულებითი სახელის გადარქმევის შესახებ (No2662). ამ კანონის მე-5 პუნქტში ნათქვამია, რომ „დაუშვებელია რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) სტრუქტურის (ნაწილი) შემადგენელი, მმართველი რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) საქმიანობაზე უპირატესობის მინიჭება ან შეზღუდვის დაწესება. რომლის ცენტრი (ადმინისტრაცია) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ, იმ სახელმწიფოში, რომელიც კანონით არის აღიარებული, რომ მან განახორციელა სამხედრო აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ და/ან უკრაინის ტერიტორიის დროებით ოკუპირებული ნაწილი <...> გარდა დაშვების შეზღუდვისა. მღვდლების, რელიგიური მქადაგებლების, ასეთი რელიგიური ორგანიზაციის მენტორების ნაწილობრივ, უკრაინის შეიარაღებული ძალების და უკრაინის სხვა სამხედრო ფორმირებების გაერთიანება მათი ადგილმდებარეობის ადგილებში ან კანონით გათვალისწინებული სხვა შეზღუდვების შესახებ. ”
დეპუტატებმა სამხედრო კაპელანციის შესახებ კანონპროექტში ამ ცვლილებას მხარი არ დაუჭირეს.
მჟკ წერდა, რომ 2021 წლის 30 ნოემბერს უზენაესმა რადამ მეორე მოსმენით მიიღო კანონპროექტი „სამხედრო კაპელანტის სამსახურის შესახებ“, ტექსტიდან ამოიღო კანონი აგრესორი ქვეყნის შესახებ. კანონპროექტის წინა ვერსიები იყო გამოხატული აღმსარებლობის მიკერძოებული და დისკრიმინაციული ხასიათის, ფაქტობრივად, კრძალავდა უმე-ის მღვდლებს სამხედრო კაპელანებად ყოფნას.