უმე-ის სუმის ეპარქია აცხადებს, თუ როგორ ხდება მოსახლეობის ევაკუაცია საშიში ზონებიდან
ყველა, ვინც დახმარებას საჭიროებს ევაკუაციის პროცესში, გთხოვთ, დაუკავშირდეთ ტელეფონზე: 095 511 57 55. ფოტო: Сумская епархия
სუმის ეპარქიის მეომრებისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის სარეაბილიტაციო ცენტრი ახორციელებს ადგილობრივი მოსახლეობის ევაკუაციას სასაზღვრო თემებიდან. ინიციატივას დეკანოზი ალექსანდრე პეტრენკო ხელმძღვანელობს, წერს სუმის ეპარქიის პრესსამსახური.
„ემოციურად, ძალიან რთული დღეა. ძნელია, სენტიმენტალურ ადამიანად ჩამთვალოთ, მაგრამ... აქ საუბარი არ არის დარტყმებზე, რომელიც ერთ საათში თითქმის ათეული იყო, ან დრონებზე - ჩვენ უკვე შევეჩვიეთ ყველანაირ ნაგავს, რომელიც ჩვენკენ მიფრინავს "ძმებისგან". ყველაზე ტრაგიკული მომენტი არის ძაღლის ხილვა, რომელიც ავტობუსს მიჰყვება და გულის წამღებად ყვირის. ის კი არ ყეფს, არამედ ყვირის. ჩემს გვერდით ბრმა მოხუცი ქალი ტირის, ტირის მისი შვილი. „მაშინ ცრემლებს ვიკავებდი, ახლა კი არ შემიძლია...“ მამა ალექსანდრემ 21 მარტს უგროედის მაცხოვრებლების ევაკუაციის შემდეგ თავისი განცდები გაგვიზიარა.
22 მარტს ევაკუაცია ორ ეტაპად განხორციელდა. მამა ალექსანდრემ და მისმა გუნდმა კრასნოპოლიედან სამი ოჯახის ევაკუაცია მოახდინეს.
"ძალიან დაღლილი ვარ, მაგრამ ემოციურად ყველაფერი კარგადაა. ხვალ ორჯერ წავალ უგროედიში - იქ უკვე მელოდებიან“, - თქვა მან.
23 მარტს, უგროედისა და კრასნოპოლიედან მორიგი ევაკუაციის დროს, მამა ალექსანდრეს შეუერთდა ჟურნალისტი ლიტვიდან, ელდორადას ბუტრიმასი. დღეს მოვახერხეთ ორი ოჯახის, ასევე ძაღლისა და კატის ევაკუაცია. მოგზაურობის დროს მოხალისეებს ახალი საფრთხე შეექმნათ - FPV დრონი.
„აბა, როგორ შევხვდით? მან უბრალოდ გადაგვიფრინა - შთაბეჭდილებები დაუვიწყარი იყო!” – ამბობს მღვდელი.
მამა ალექსანდრემ მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც გულგრილი არ არის და ვინც მხარს უჭერს ამ ინიციატივას ფინანსურად და და აღნიშნა, რომ შემოსული თანხა საკმარისი იქნება ავტობუსის შესაკეთებლად და მოსახლეობის დასახმარებლად.
ვისაც დახმარება სჭირდება ევაკუაციაში, შეუძლია დარეკოს ნომერზე: 095 511 57 55 – დეკანოზი ალექსანდრე პეტრენკო.
ასევე მუდმივია ფინანსური მხარდაჭერის საჭიროება საწვავის და სატრანსპორტო საშუალებების შეკეთებისთვის: 5168 7450 3105 3298.
როგორც მჟკ წერდა, მიროპოლიეში მდებარე უმე-ის ნიკოლაევსკის მონასტერი რუსული დაბომბვის შედეგად დაზიანდა.