უმე-მ კიევ-პეჩორის ლავრის მეუ-სთვის გადაცემას ყალბი უწოდა
მეუ-ს სტრუქტურას არაფერი აქვს საერთო კიევ-პეჩორის ლავრასთან და არ ნიშნავს რეალური ლავრის ლიკვიდაციას, აღნიშნეს უმე-ში.
უმე-მ განაცხადა, რომ პუბლიკაციები კიევ-პეჩორის ლავრის მეუ-ს იურისდიქციაში გადაცემის შესახებ არ შეესაბამება რეალობას, იუწყება news.church.ua.
”რაც შეეხება სიყალბეს ლავრასა და მეუ-ს შესახებ, მედიაში ინფორმაციის გავრცელებასთან დაკავშირებით იურიდიული პირის "კიევ-პეჩორის ლავრა მეუ"-ს რეგისტრაციის შესახებ და მასთან დაკავშირებულ ვარაუდებთან დაკავშირებით, უნდა აიხსნას, რომ ამ სტრუქტურას არაფერი აქვს საერთო კიევის ნამდვილ წმინდა მიძინების სახელობის პეჩორის ლავრასთან. ის რეგისტრირებულია სხვა მისამართზე და მისი გამოჩენა არ ნიშნავს უმე-ის ნამდვილი ლავრის ლიკვიდაციის შედეგს, რომელსაც 1988 წელს დაუბრუნეს მისი ისტორიული ტერიტორია“, - იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
შეტყობინებაში ნათქვამია, რომ ინფორმაცია უმე-კ-ის იურისდიქციაში მყოფი პარალელური იურიდიული პირის სახელწოდებით "კიევ-პეჩორის ლავრა" არსებობდა შესაბამის რეესტრში მრავალი წლის წინ, მაგრამ "სინამდვილეში ლავრის ტერიტორიაზე უმე-კ-ს არავითარი მონასტერი არ არსებობდა არასდროს“.
უმე-ის სინოდალურმა დეპარტამენტმა აღნიშნა, რომ ახლაც იგივე ხდება.
"მეუ-მ განაცხადა, რომ მან დაარეგისტრირა ყალბი რელიგიური სტრუქტურა ბერების გარეშე", - დასძინეს უმე-ში.
როგორც მართმადიდებლურ ჟურნალისტთა კავშირი ადრე წერდა, მეუ-მ გამოაცხადა, რომ მათ დაარეგისტრირეს კიევის ლავრაში თავიანთი მონასტრის წესდება.