უმე დაავალდებულეს ჩერნიგოვის რამდენიმე ეკლესია-მონასტერი გაათავისუფლოს
ელეცკის მიძინების ქალთა მონასტერი. ფოტო: wikimedia.org ელეცკის მიძინების ქალთა მონასტერი. ფოტო: wikimedia.org
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩერნიგოვის ეპარქიას „ძველი ჩერნიგოვის“ ნაკრძალის ტერიტორიაზე მდებარე სალოცავების დატოვება დაევალა.
უმე-მ 2022 წლის 27 მარტამდე უნდა გაათავისუფლოს სამების და ელეცკის მონასტრები, ასევე ფერისცვალების ტაძარი ჩერნიგოვში. ამის შესახებ ნათქვამია ჩერნიგოვის მიტროპოლიტ ამბროსისადმი ნაკრძალის გენერალური დირექტორის ვლადიმერ ხომიჩის მიერ მიწერილ წერილში, რომელსაც გამოცემა «Думская» აქვეყნებს.
ხომიჩმა ტერიტორიის გათავისუფლების აუცილებლობა იმით ახსნა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ ნაკრძალის არქიტექტურული ძეგლების გამოყენების შესახებ ხელშეკრულებებს ვადა 2021 წლის სექტემბერში ამოეწურა.
ჩერნიგოვის ეპარქიის მდივანმა მამა იგორმა განუცხადა მჟკ-ს, რომ უმე-მ შესთავაზა ახალი კონტრაქტების დადება, მაგრამ იმ პირობებით, რომელსაც მან უწოდა "კრიმინალური".
მისი თქმით, ახალი ხელშეკრულებები ითვალისწინებს ძალიან მაღალ იჯარას, რომელსაც ეპარქია ვერ გადაიხდის:
„მათ შემოგვთავაზეს ახალი საიჯარო ხელშეკრულებების გაფორმება ახალი კანონმდებლობით. კანონში ნათქვამია, რომ თუ რელიგიური თემი იყენებდა შენობას, ქირა იქნება მისი საბაზრო ღირებულების მეასედი პროცენტი. დღეს სამების მონასტერი დაახლოებით 200 მილიონი გრივნა ღირს, ამბობს ის. - პროცენტის მეასედის გადახდა რომ იყოს საკმარისი, თანახმა ვარ, გადახდა შესაძლებელია. მაგრამ თუ ეს დარჩება შეუცვლელი. მაგრამ ხუთ წელიწადში ეს მაჩვენებელი 7 პროცენტამდე გაიზრდება. ამ იჯარის ხელშეკრულების ხელმოწერა არის დანაშაული მორწმუნეებისა და თავად ეკლესიის წინააღმდეგ. 14 მილიონი არ გვაქვს, ვერ გადავიხდით“.
ამასთან, ეპარქიის მდივანმა აღნიშნა, რომ ადვოკატები ამზადებენ შესაბამის მიმართვას სასამართლოებში, რათა დაიცვან მონასტრის მაცხოვრებლები და ეკლესიების სასულიერო პირები.
„ელეცკის მონასტერში დედები ცხოვრობენ, ყველა ეკლესია ფუნქციონირებს, წირვა-ლოცვა აღევლინება ყოველდღე. ტროიცკოიში არის მთელი კომპლექსი, საკათედრო ტაძარი, სასულიერო სკოლა. ადვოკატები სარჩელს ამზადებენ. მაგრამ არავინ იცის, რა გზა შეიძლება გაიაროს თავად ნაკრძალმა. იქნება ეს ძალისმიერი გზა - მოვა პოლიცია და ეროვნული გვარდია, თუ იქნება სასამართლო პროცესი“, - განაცხადა მან.
მამა იგორმა ასევე დაამატა, რომ ეპარქიამ მიმართვა გაუგზავნა ნაკრძალის ხელმძღვანელობას წინადადებით, გაეფორმებინათ ხელშეკრულებები უმე-თან სიწმინდეების უფასო გამოყენების შესახებ, მაგრამ მათ უარი განაცხადეს. ეპარქიის მდივნის თქმით, ეს შესაძლოა იმით იყოს განპირობებული, რომ დროთა განმავლობაში მონასტრები მეუ-ს გადაეცემა.
ამავდროულად, ელეცკის მონასტრის იღუმენია მარიამ (მაკიენკო) განუცხადა მჟკ-ს, რომ მონასტერში 40-ზე მეტი და ცხოვრობს, რომელთა უმეტესობა ხანდაზმულია:
„მონასტერში 40-ზე მეტი და ცხოვრობს, მათგან ორი მესამედი 80 წელს გადაცილებულია და საწოლს მიჯაჭვული. მონასტერში 90-იან წლებში მოვიდნენ და 30 წელია აქ ცხოვრობენ“.