პოლიციამ მორწმუნეები ლავრის ტაძართან წინამძღვართან შესახვედრად არ მიუშვა
პოლიციამ მორწმუნეები ტაძარში 8:00 საათამდე არ შეუშვა. ფოტო: СПЖ პოლიციამ მორწმუნეები ტაძარში 8:00 საათამდე არ შეუშვა. ფოტო: СПЖ
პოლიციის თანამშრომლებმა შლაგბაუმს იქით დატოვეს მორწმუნეები, რომლებიც მოვიდნენ ლიტურგიაზე ლავრის აღაპიტე პეჩერელის ტაძარში.
2023 წლის 30 აპრილს პოლიციის თანამშრომლებმა არ შეუშვეს მორწმუნეები, რომლებიც მოვიდნენ ლიტურგიაზე ლავრის აღაპიტე პეჩერელის ტაძარში  და ისინი შლაგბაუმს იქით დატოვეს მოსაცდელად 8:00. ახლა ეს ის დროა, როდესაც „კიევ-პეჩერის ლავრის“ ნაკრძალი ოფიციალურად მუშაობას იწყებს.
თვითონ ტაძარი, თუმცა ლავრის კომპლექსს ეკუთვნის, ფასადით ლავრის ქუჩაზე გამოდის და ქვედა ლავრის ჭიშკრის წინ მდებარეობს, შლაგბაუმიდან ზუსტად რამდენიმე მეტრში. მაგრამ პოლიცია მორწმუნეებს მაინც არ უშვებდა ეკლესიაში. ადამიანები, რომლებიც წინამძღვართან შეხვედრაზე მოვიდნენ, იძულებულები იყვნენ დალოდებოდნენ ღობის იქით. უნეტარესი ონოფრე ტაძარში მარტო შევიდა.