ფეისბუქი და ინსტაგრამი ტრანსგენდერებისთის ფსიქიკურად დაავადებულების წოდების უფლებას იძევა
2025 წლის 7 იანვარს Meta-მ (სოციალური მედიის ჯგუფი, რომელიც მოიცავს Facebook-ს, Instagram-სა და WhatsApp-ს) გამოაცხადა ძირითადი ცვლილებები შინაარსის მოდერაციაში, რომელიც განხორციელდება უახლოეს თვეებში. საქმე ეხება ბლოკის მოხსნას და გენდერულ პოლიტიკასთან დაკავშირებული პუბლიკაციების წაშლას, წერს CNN.
როგორც პუბლიკაცია იუწყება, მომხმარებლებს ახლა უფლება აქვთ, მაგალითად, მიმართონ ტრანსგენდერებს ან არაბინარულ ადამიანებს, რომლებიც იყენებენ ნეიტრალური ნაცვალსახელს ("ეს"). ახალი პოლიტიკის განყოფილებაში აღნიშნულია, რომ მეტა დაუშვებს "ბრალდებებს ფსიქიკურ დაავადებაზე ან ნორმიდან გადახრაზე გენდერული ან სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე, ტრანსგენდერიზმისა და ჰომოსექსუალიზმის შესახებ პოლიტიკური და რელიგიური დისკურსის გათვალისწინებით".
ადრე, ასეთი კომენტარები ქსელიდან იშლებოდა დანერგილი პოლიტიკის შესაბამისად.
Meta-მ ასევე თქვა, რომ მოაწესრიგებს თავის ავტომატიზირებულ სისტემებს, რომლებიც სკანირებენ პოლიტიკის დარღვევებს, რამაც, მისი თქმით, გამოიწვია „ზედმეტად ბევრი შინაარსის ცენზურა, რომელიც არ უნდა ყოფილიყო“. სისტემები ახლა ყურადღებას გაამახვილებენ მხოლოდ ექსტრემალურ დარღვევებზე, როგორიცაა ბავშვების სექსუალური ექსპლუატაცია და ტერორიზმი.
ცუკერბერგის თქმით, ახალი მიდგომა ნიშნავს „ჩვენ ასევე შევამცირებთ უდანაშაულო ადამიანების პოსტებისა და ანგარიშების რაოდენობას, რომლებსაც შემთხვევით ვშლიდით“.
Meta-ს სპიკერმა თქვა, რომ კომპანია გააგრძელებს აკრძალოს თავდასხმები გარკვეულ ჯგუფებზე, როგორიცაა ეთნიკურ, რასობრივ და რელიგიაზე დაფუძნებული თავდასხმები, ასევე შევიწროების აკრძალვას.
მეტამ ლგბტ პირთა დასაქმების კვოტებიც გააუქმა. კომპანიას ახლა არ ჰყავს გუნდები, რომლებიც ეძღვნება მრავალფეროვნებას, თანასწორობასა და ინკლუზიას; უმცირესობის მფლობელობაში მყოფ მომწოდებლებთან მუშაობის ნაკლებობა; ქალებისა და ლგბტ ადამიანების დასაქმების მიზნები არ არსებობს.